Najczęstsze pytania

1. Jak można się zarazić grzybicą skóry?

Istnieje kilka możliwości zarażenia się grzybicą skóry gładkiej. Najczęściej dochodzi do tego przez kontakt z drugą osobą chorą na grzybicę oraz pośrednio przez wspólne używanie przedmiotów codziennego użytku, takich jak: ręczniki, szczotka do włosów, klapki. Grzybicą można się również zarazić na drodze kontaktu ze zwierzętami. Najczęstszymi nosicielami choroby są koty i psy, ale coraz częściej widujemy ją również u świnek morskich, chomików czy szczurów. Zazwyczaj mamy wtedy do czynienia ze zmianami na twarzy i szyi, szczególnie u dzieci i kobiet, które śpią blisko ze swoimi pupilami. Kolejną możliwością zarażenia jest styczność ze specjalnym rodzajem grzybów, które występują w glebie i na warzywach. Są one jednak znacznie rzadziej odpowiedzialne za wywołanie choroby.

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

2. Czy mogę zarazić grzybicą kogoś z domowników? Jak mogę tego uniknąć?

Tak, zachorowanie na grzybicę przez kontakt z drugą osobą to jeden z najczęstszych sposobów zarażenia. Nierzadko choroba dotyka kilku domowników, najprawdopodobniej ze względu na nieprzestrzeganie higieny. Powinien nas obowiązywać bezwględny zakaz dzielenia się przedmiotami osobistego użytku, takimi jak ręczniki, ubrania, gąbki, szczotki do włosów lub klapki. Po każdym myciu i kąpieli należy dokładnie osuszyć skórę, w tym chore miejsca. W tym celu powinno się używać ręczników jednorazowych. Ewentualnie codziennie zmieniać ręcznik i prać w temperaturze 90°C. Również odzież, bieliznę czy skarpetki stykające się ze zmianami skórnymi trzeba wymieniać jeden lub dwa razy dziennie i prać w wysokiej temperaturze. Należy unikać noszenia ciasnych, nieprzewiewnych ubrań oraz obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Jeśli zastosujemy się do wyżej wymienionych zasad istnieje duże prawdopodobieństwo, że grzybica nas nie dopadnie. 

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

3. Czy istnieje ryzyko, że grzybica może nawrócić?

Grzybica może nawracać i jest częstym schorzeniem w przypadku istnienia czynników predysponujących. Szczególnie duże znaczenie ma tryb życia i wykonywany zawód. Osoby często uprawiające sport, szczególnie w ośrodkach publicznych narażone są zarówno na uszkodzenia naskórka, jak i na kontakt z drobnoustrojami w sanitariatach i szatniach. Osoby wykonujące prace wymagające noszenia odzieży ochronnej, pełnego, nieprzepuszczającego powietrza obuwia (żołnierze, policjanci, górnicy, hutnicy, rolnicy, pracownicy magazynów, budowlańcy) narażone są na ciągły kontakt z wilgocią i wysoką temperaturą, które sprzyjają rozwojowi grzybicy. Ponadto, należy pamiętać, że niektórzy z nas mają po prostu tendencję do zakażeń grzybiczych. W takim wypadku częściej dochodzi do nawrotów choroby. Również osoby chore na cukrzycę, otyłe, z zaburzeniami ukrwienia i/lub odporności, osoby po długiej antybiotykoterapii lub chemioterapii oraz te z tendencją do nadmiernej potliwości są bardziej predysponowane do wystąpienia zakażenia grzybiczego. 

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

4. Jak długo trwa leczenie grzybicy skóry i paznokci?

Leczenie miejscowe grzybicy skóry gładkiej trwa zazwyczaj około 3-4 tygodni. Gdy objawy nie ustąpią po 4 tygodniach stosowania leku, należy udać się do specjalisty, aby zweryfikować rozpoznanie. Leczenie grzybicy paznokci jest bardziej żmudne oraz długotrwałe i w zależności od ciężkości zakażenia, może trwać nawet do 12 miesięcy. Często również wymaga zastosowania dodatkowych specjalistycznych leków doustnych. Należy pamiętać, że w obydwu przypadkach – grzybicy skóry i grzybicy paznokci, aby zapobiec nawrotowi choroby, trzeba stosować lek jeszcze przez 1-2 tygodnie po całkowitym ustąpieniu zmian chorobowych.

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

5. Po jakim czasie mogę spodziewać się efektu leczenia?

Zmniejszenie zmian skórnych można zaobserwować już po kilku dniach prawidłowego i systematycznego stosowania preparatu. Cyklopiroks łatwo przenika przez najbardziej zewnętrzną tzw. warstwę rogową naskórka do głębiej położonej skóry właściwej oraz przez płytkę paznokciową i efekt terapeutyczny możemy uzyskać już po 48 godzinach od zastosowania. Niemniej jednak, na efekt leczniczy widoczny gołym okiem, szczególnie w przypadku grzybicy paznokci, będziemy musieli poczekać trochę dłużej, czyli około miesiąca w przypadku paznokci u rąk i około 2–3 miesięcy, gdy mówimy o paznokciach u stóp. Efekty leczenia będą widoczne w postaci zdrowego odrostu paznokcia. Należy pamiętać, że po takim czasie nie wolno odstawiać preparatu, a leczenie powinno jeszcze trwać około 10 dni po ustąpieniu zmian w przypadku grzybicy skóry i około miesiąca w przypadku grzybicy paznokci. 

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

6. Czy muszę pozbyć się zwierzaka domowego?

Absolutnie nie trzeba się pozbywać zwierzaka domowego. Należy natomiast pamiętać, że grzybica może się łatwo „przenieść” ze zwierzaka na nas samych lub domowników. Aby temu zapobiec trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Po każdej zabawie z pupilem należy umyć ręce i osuszyć czystym ręcznikiem. Powinno się dokładnie odkurzać miejsca w domu, w których przebywa zwierzak. Pomoże to nam w usuwaniu zainfekowanej sierści i płatków złuszczonej skóry. Należy również dezynfekować narzuty, prześcieradła, poduszki oraz wszelkiego rodzaju miejsca, gdzie nasz przyjaciel lubi spędzać czas. Jeśli chodzi o samego zwierzaka powinniśmy koniecznie zabrać go do weterynarza, żeby zastosować odpowiednie leczenie. Również inne zwierzątka domowe, nawet jeśli nie widać u nich żadnych zmian, powinny zostać przebadane przez specjalistę. 

Opracowanie merytoryczne: lek. Magdalena Radosz

 

Poznaj produkty Pirolam