Szampon na łupież - tłusty, suchy. Jaki wybrać?

Szampon na łupież - tłusty, suchy. Jaki wybrać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Szampon na łupież hamuje namnażanie się grzybów, stanowiących główną jego przyczynę , a dodatkowo łagodzi podrażnienia oraz nawilża i pielęgnuje skórę i włosy, nadając im lśniący, jedwabisty wygląd. Zobacz, jaki wybrać szampon na łupież – tłusty i suchy. Sprawdź, jakich składników szukać w preparatach.

Jaki szampon na łupież?

Dobrze dobrany szampon na łupież powinien zawierać składniki nie tylko skutecznie łagodzące objawy, ale też działające na przyczynę problemu. Łupież jest przewlekłym, nawracającym problemem, którego istotą jest nadmierne złuszczanie się powierzchownych warstw naskórka w postaci małych łusek, z mniej lub bardziej nasilonym łojotokiem.

Podłoże tej przypadłości jest złożone i nie do końca poznane, niemniej uważa się, iż w dużym stopniu jest ona związana z grzybami drożdżopodobnymi Malassezia furfur, wchodzącymi w skład naturalnej, fizjologicznej flory skóry. Drożdżaki te na co dzień nie stanowią zagrożenia, jednak ich nadmierny rozrost staje się przyczyną licznych dolegliwości dermatologicznych, w tym łupieżu. Sprzyjają temu określone czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, w tym osłabienie organizmu, stres, wysokie spożycie cukrów i tłuszczy nasyconych oraz niewłaściwa pielęgnacja (źle dobrane kosmetyki, rzadkie mycie, niedokładne spłukiwanie szamponu, nadużywanie farb, lakierów i żeli).

Aby skutecznie zwalczać te dolegliwości, szampon na łupież powinien zawierać szeroki kompleks składników o uzupełniającym się działaniu, takich jak między innymi:

Szampon na łupież suchy


Łupież występuje w dwóch postaciach – zwykłej (suchej) i tłustej (łojotokowej). W pierwszym z przypadków charakterystyczne są białe łuski wyraźnie widoczne na owłosionej skórze głowy. Łuski zrogowaciałego naskórka z łatwością odrywają się od podłoża, obsypując niczym drobny puch ramiona. Możliwy jest silny świąd. Włosy stają się suche, osłabione, łamliwe, niesforne, trudne do układania.

Szampon na łupież suchy, oprócz działania przeciwgrzybiczego, powinien zatem pielęgnować skórę głowy oraz włosy, w tym przede wszystkim zapewniać im właściwe nawilżenie. Dlatego w składzie szamponów na suchy łupież warto szukać takich substancji, jak gliceryna, glikol propylenowy, oleinian glicerolu (glyceryl oleate), polyquaternium-7 czy lamesoft PO 65.

 

swędzenie skóry głowy

Szampon na łupież tłusty

 

Łupież tłusty charakteryzuje się występowaniem grubych łusek w kolorze żółtym, często tworzącego strupy silnie przylegające do skóry głowy, przypominając skorupę. Jedną z głównych jego przyczyn jest zwiększona produkcja łoju (zazwyczaj związana ze zmianami hormonalnymi w okresie dojrzewania). Znajdujące się w sebum lipidy stanowią idealne podłoże i główny czynnik sprawczy nadmiernego rozwoju drożdżaków Malassezia furfur. W związku z tym odpowiedni jest dla osób zmagających się z łupieżem tłustym szampon zawierający substancje, takie jak wspomniane wyżej cyklopiroksolamina oraz klimbazol.

 

Powiązane artykuły: 

Łupież suchy - przyczyny. Jak zwalczyć? >>
Łupież tłusty - jak się objawia? Przyczyny i sposoby >>
Pirolam Szampon przeciwłupieżowy 150ml >>

Bibliografia:

  1. Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Nowa Medycyna 3/2002.
  2. Rola cyklopiroksolaminy w zwalczaniu łupieżu, Farmacja Praktyczna, 6 kwietnia 2010.
  3. Beata Cygan, Postępowanie w łupieżu skóry owłosionej głowy, Lek w Polsce, vol 23 nr 5’13.
  4. Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. – Baran E, Szepietowski J, Maleszka R, Placek W, Adamski Z, Gliński W. Dermatologia Kliniczna 2006, 8 (4): 229-234.

Poznaj produkty Pirolam