Łupież suchy - przyczyny. Jak zwalczyć?

Łupież suchy - przyczyny. Jak zwalczyć?

Łupież suchy należy do najczęstszych schorzeń w obrębie owłosionej skóry głowy. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jakie ma przyczyny, a także jak można się go pozbyć.

Czym jest łupież suchy?

Łupież to powszechnie występująca dolegliwość, charakteryzująca się złuszczaniem owłosionej skóry głowy. W dermatologii przede wszystkim wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje łupieżu, a wśród nich suchy łupież, nazywany także zwykłym (pityriasis simplex seborrhoica capillitii).

Łupież zwykły, jak sama nazwa wskazuje, jest najczęściej spotykanym rodzajem łupieżu. Dotyka owłosionej skóry głowy i charakteryzuje się drobnopłatkowym złuszczaniem się wierzchniej warstwy zrogowaciałego naskórka. Ten typ łupieżu można rozpoznać po sypaniu się z głowy suchych łusek o srebrnej, popielatej barwie. W podobny sposób objawia się także łupież tłusty, z tą jedynie różnicą, że łuski są tłuste i przybierają kolor żółtawy. Ponadto osoby dotknięte łupieżem tłustym narzekają często na przetłuszczające się włosy i świąd. Takie dolegliwości nie towarzyszą osobom z łupieżem suchym.

Przyczyny łupieżu suchego

Wiele osób zastanawia się, od czego robi się łupież. Otóż bezpośrednią przyczyną łupieżu suchego jest zbyt szybkie złuszczanie się komórek naskórka. Dokładne mechanizmy tego procesu nie są jednak znane. Znane są jedynie czynniki, które mogą przyczynić się do przyspieszonego złuszczania zrogowaciałego naskórka.

Do najczęściej wymienianych zaliczają się niewłaściwa higiena – przede wszystkim zbyt rzadkie mycie włosów oraz złe nawyki pielęgnacyjne, zwłaszcza niedostateczne spłukiwanie szamponu do włosów. Czynnikiem wyzwalającym łupież mogą być także nieodpowiednio dobrane kosmetyki do włosów. Dotyczy to zarówno szamponów i odżywek do włosów, jak i farb, lakierów, pianek, żeli czy innych preparatów do stylizacji.

Nie bez znaczenia jest także dieta. Nieodpowiednie odżywanie się, a konkretnie nadmierne spożycie cukru i tłuszczów nasyconych, także znajduje się na liście czynników powodujących łupież.

Co bardzo istotne, podrażniona skóra głowy sprawia, iż zwiększa się podatność na infekcje grzybicze, które leżą u podłoża rozwoju łupieżu. Warto wiedzieć, że na owłosionej skórze głowy fizjologicznie bytują grzyby drożdżopodobne Malassezia furfur. Stanowią one część naturalnej mikroflory skóry. Gdy bariera naskórkowa zostaje zniszczona, ilość grzybów Malassezia może się zwiększyć, będąc tym samym przyczyną łupieżu zwykłego.

Warto nadmienić, iż nieleczony łupież suchy może prowadzić do rozwoju łupieżu tłustego. Dlatego część autorów uważa, że łupież suchy jest łagodną formą łojotokowego zapalenia skóry głowy.

Jak zwalczyć suchy łupież?

Zwalczanie łupieżu suchego polega przede wszystkim na zmianie nawyków pielęgnacyjnych. Jeśli z głowy zaczynają się sypać suche, srebrne łuski, to sygnał by w pierwszej kolejności zmienić szampon do włosów oraz ograniczyć stosowanie kosmetyków do stylizacji, takich jak lakier, pianka czy żel. Dodatkowo warto zrezygnować z suszenia włosów. Dotyczy to także innych zabiegów stylizacyjnych z użyciem lokówki, prostownicy, wałków termicznych etc.

Łupież suchy

 

Co na łupież suchy warto stosować? Zwalczanie łupieżu można wspomóc, stosując szampon, który zawiera w składzie takie substancje jak:

Jeśli zmiana kosmetyków oraz nawyków pielęgnacyjnych nie przyniesie poprawy lub co gorsza, dolegliwości będą się nasilać, niezbędna będzie konsultacja dermatologiczna.

Domowe sposoby na łupież suchy

Chcąc pozbyć się łupieżu suchego, można także sięgnąć po domowe sposoby. Jedną z takich metod jest stosowanie olejków na łupież, szczególnie olejku z drzewa herbacianego i geraniowego. Z użyciem wymienionych olejków można robić na przykład płukanki do włosów.

 

Powiązane artykuły: 

Łupież tłusty a suchy – jak odróżnić? Objawy >>
Łupież >>
Łupież i jego objawy >>

Bibliografia:

  1. Richard Rycroft, Stuart Robertson, Sarah Wakelin, Dermatologia, pod red. Lidii Rudnickiej i Małgorzaty Olszewskiej, Warszawa 2014.
  2. Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Borgis - Nowa Medycyna 3/2002.
  3. Beata Cygan, Postępowanie w łupieżu skóry owłosionej głowy, Lek w Polsce vol 23 nr 5’13 (265).
  4. Marta Bednarek, Claudia Musiał, Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna 3 / 2019 / vol. 8

Poznaj produkty Pirolam