Swędzenie pochwy – co oznacza świąd okolic intymnych?

Swędzenie pochwy – co oznacza świąd okolic intymnych?

Swędzenie pochwy to dolegliwość, która jest niezwykle uporczywa i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Przeczytaj, skąd się bierze i jak sobie z nią radzić.

Przyczyny świądu pochwy

Niektórzy twierdzą, że świąd jest gorszy niż ból, bo trudniej z nim walczyć. Być może jest w tym jakaś racja, ponieważ środki przeciwbólowe działają stosunkowo szybko i skutecznie, podczas gdy na swędzenie nie ma właściwie tabletki, która przyniosłaby szybką i pełną ulgę.

W przypadku świądu niwelowanie objawów polega głównie na eliminowaniu ich przyczyn. Swędzenie zewnętrznych narządów rodnych i pochwy, może być spowodowane różnymi czynnikami.

Przeważnie jednak są to różnego rodzaju infekcje, spośród których występujące najczęściej to:


Oprócz infekcji świąd okolic intymnych może mieć jeszcze inne podłoża. Pacjentki często skarżą się również na swędzenie pochwy po:

 

Swędzenie okolic intymnych na zewnątrz

Niekiedy trudno jest dokładnie określić źródło świądu. W przypadku świądu okolic intymnych warto więc zawsze zacząć od obejrzenia skóry dookoła i spróbować ocenić, czy nie jest ona zaczerwieniona, uszkodzona, podrażniona lub obrzmiała.

Pieczenie i swędzenia pochwy może być też wywołane przez czynniki zewnętrzne i nie mieć związku z infekcją. Wśród potencjalnych przyczyn znajdują się:

  • alergia na środki czystości – wypranie bielizny w uczulającym detergencie może skutkować reakcją alergiczną objawiającą się m. in. właśnie swędzeniem warg sromowych lub ich okolic;
  • zbyt obcisła odzież lub bielizna – niewygodne ubranie bywa przyczyną podrażnień skóry i prowadzi czasem do jej zaczerwienienia, swędzenia, a nawet obrzęku;
  • brak cyrkulacji powietrza – swędzeniem skóry objawia się też jej niedotlenienie, które w okolicach intymnych może być wywołane noszeniem sztucznej odzieży wykonanej z nieprzewiewnych materiałów, a także stosowaniem podpasek, wkładek higienicznych i innych nieprzepuszczających wilgoci podkładów.

Należy jednak pamiętać, że każdy rodzaj świądu w obrębie narządów płciowych może oznaczać infekcję. Jeśli więc drogą eliminacji wyklucza się podrażnienie skóry, należy zgłosić się do lekarza celem rozpoznania rodzaju zakażenia i rozpoczęcia leczenia.

swędzenie pochwy

Jak złagodzić swędzenie pochwy?

Co na swędzenie pochwy można zastosować doraźnie, by szybko poczuć ulgę i zniwelować dokuczliwe objawy? W aptekach dostępnych jest wiele preparatów i leków bez recepty na swędzenie okolic intymnych wywołanych infekcją grzybiczą.

Przeważnie mają one postać globulek dopochwowych lub maści, kremów czy żeli do stosowania miejscowego. Produkty do smarowania mogą być aplikowane zewnętrznie lub we wnętrzu pochwy. Jeśli infekcja umiejscowiona jest głęboko, potrzebny będzie specjalny aplikator, by preparat dotarł w odpowiednie miejsce.

Kiedy można sięgnąć po globulki lub tabletki dopochwowe? Na przykład, gdy substancja czynna musi dotrzeć do wewnętrznych narządów. Należy jednak pamiętać, by umieszczać je odpowiednio głęboko (sposób aplikacji zwykle opisany jest w ulotce).

Aby uniknąć zbyt szybkiego wysunięcia się tabletki, warto stosować ją na noc – w pozycji leżącej dłużej utrzymuje się ona wewnątrz. Niektóre metody leczenia wymagają stosowania leku przez kilka dni, inne środki wystarczy zaaplikować raz, by pozbyć się przykrych dolegliwości. Kiedy ich podłożem jest grzybica, można zastosować preparat zawierający klotrymazol. Niekiedy jednokrotne zastosowanie tej substancji w dużym stężeniu (500 mg) wystarcza, by pozbyć się uporczywych objawów: swędzenia, bólu i upławów.

Należy jednak pamiętać, że nieustąpienie symptomów po zastosowaniu tabletki trzeba niezwłocznie skonsultować z lekarzem. Nieleczona infekcja może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Preparatów takich nie powinny też bez nadzoru specjalisty stosować osoby poniżej 16 roku życia.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Choć w wielu internetowych poradnikach znaleźć można informacje o domowych sposobach na świąd pochwy, to – jeśli u ich podłoża leży infekcja grzybicza lub bakteryjna – najlepiej udać się do lekarza lub zastosować farmaceutyki dostępne w aptece.

Naturalne sposoby mogą jednak skutecznie wesprzeć terapię oraz zapobiegać nawrotom objawów. Wśród takich domowych metod warto wymienić przede wszystkim:

 

Powiązane artykuły:

Nieleczona grzybica pochwy – jakie są konsekwencje? >>
Kogo najczęściej dotyka grzybica >>
Higiena intymna – jak pielęgnować okolice intymne? >>

Bibliografia:

  1. M. Staniszewska, M. Bondaryk, M. Kowalska, U. Magda, M. Łuka, Z. Ochal, W. Kurzątkowski, Patogeneza i leczenie zakażeń Candida SPP., w: Postępy Mikrobiologii, 2014, 53, 3, 229–240 http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5332014229.pdf [01.12.2022].
  2. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia. pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, w: Ginekologia Polska, 2008, 79, 638-652
  3. A. Kasprowicz, A. Białecka, Atlas stopni czystości pochwy. Procedury badawcze, interpretacje wyników, Medpharm, 2012.
  4. Chpl: Klotrimazol.
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam