Domowe sposoby na łupież – tłusty i suchy

Domowe sposoby na łupież – tłusty i suchy

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Domowe sposoby na łupież mogą okazać się nieskuteczne, jeśli problem jest zaawansowany lub ma charakter nawracający. Jakie metody są znane i kiedy mogą przynieść pożądany efekt?

Domowe sposoby na łupież tłusty

Łupież jest powszechną dolegliwością, traktowaną przez niektórych wyłącznie jako problem natury estetycznej i jako taką – nie zawsze odpowiednio leczoną. De facto łupież wymaga postępowania terapeutycznego, bez którego może się nasilać i rozszerzać oraz wywoływać dodatkowe objawy, jak choćby uporczywy świąd.

Dermatologia wyróżnia dwa rodzaje łupieżu atakującego owłosioną skórę głowy:

Ten drugi zdarza się rzadziej, ale jego objawy są bardziej uciążliwe. Wiąże się często z nadmiernym wydzielaniem gruczołów łojowych umiejscowionych w obrębie skóry głowy, w konsekwencji czego między włosami powstają żółte, nawarstwiające się łuski bądź strupy.

Co na łupież tłusty bywa stosowane spośród metod domowych? Niektórzy sięgają po takie środki naturalne, jak płukanki, wcierki czy maski sporządzane samodzielnie. Mają one za zadanie działać przeciwzapalnie i wysuszająco na mokre, tłuste zmiany na skórze. Co na łupież tego rodzaju z reguły się aplikuje? Głównie są to wyciągi i napary z:

Niektórzy próbują też soku z cytryny czy maseczek z zielonej glinki. Czy metody te są skuteczne? Niekiedy – stosowane regularnie – mogą wykazywać działanie osuszające i kojące, szczególnie przy zaobserwowaniu pierwszych objawów. Niestety, mimo że łupież nie jest szczególnie groźny dla zdrowia, często trudno się go pozbyć i domowe sposoby okazują się niewystarczające. Sok z cytryny poprzez zwartość kwasu cytrynowego może podrażnić skórę i nasilić stan zapalny oraz świąd.

Domowe sposoby na łupież – soda

Jedną z najbardziej popularnych domowych metod na łupież jest soda oczyszczona. Dlaczego? Ponieważ wykazuje ona właściwości złuszczające oraz – dzięki swojemu pH – głęboko oczyszcza skórę głowy. Jak się ją stosuje? Soda dostępna jest w sklepach pod postacią drobnego proszku, dlatego wiele osób traktuje ją jako środek peelingujący. Proszek można więc dodać do olejku, octu oraz wybranego szamponu i stworzyć peeling ścierający martwe fragmenty naskórka.

Soda na łupież stosowana jako peeling rzeczywiście może działać złuszczająco i pomóc szybciej pozbyć się odrywających się, nieestetycznych płatków/łusek powierzchownej warstwy naskórka. Nie usuwa ona jednak bezpośredniej przyczyny problemu, dlatego mimo chwilowej poprawy wyglądu głowy, problem może nawracać, a objawy – znów się pojawić, niekiedy nawet po krótkim czasie. Ze względu na zasadowe pH sody po zastosowaniu jej należy zastosować produkt kwasowy bo przywrócić skórze jej naturalne pH, inaczej może dojść do znacznego podrażnienia i nasilenia stanu zapalnego.

Naturalne sposoby na łupież

Oprócz sody oczyszczonej, znane są jeszcze inne naturalne sposoby na łupież, które stosowane bywają bez wizyty u lekarza i odwiedzania apteki. Wśród nich najpowszechniejsze są:

 

O ile przytoczone wyżej produkty (ocet, cytryna, jajko, jogurt) mogą przyczynić się do poprawy wyglądu włókna włosowego, wpłynąć na jego elastyczność, połysk itd. niekoniecznie mogą poprawić stan skóry z tendencją do łupieżu. Problematyczna skóra głowy z nadmiernym przetłuszczaniem, stanem zapalnym z dodatkowym towarzyszącym świądem (który niejednokrotnie wywołuje odruch drapania co prowadzi do wystąpienia nadżerek, strupów), może zareagować znacznym podrażnieniem i problem może się nasilić.

Niektórzy pacjenci borykający się z problemem łupieżu, wolą sięgać po naturalne, domowe rozwiązania, bojąc się, że produkty chemiczne doprowadzą do dodatkowego podrażnienia. Dobre preparaty apteczne często jednak również bazują na substancjach pochodzenia naturalnego, a ich skład jest starannie dobrany w taki sposób, by jednocześnie niwelował przyczynę i wspierał właściwą pielęgnację codzienną.

Stosowanie naturalnych środków nie zawsze jest bezpieczne, a w przypadku łupieżu lub infekcji grzybiczej, może niekiedy nawet pogłębić problem. Dlatego przed zastosowaniem ziół, wyciągów roślinnych lub innych środków, najlepiej poradzić się specjalisty. Warto również pamiętać, że domowe sposoby w przypadku łupieżu mogą wspierać fachową terapię, ale nie mogą jej zastąpić.

Powiązane artykuły: 

Jak walczyć z łupieżem? >>
Jak prawidłowo myć włosy? Instrukcja krok po kroku >>
Peeling skóry głowy – jak oczyścić skórę głowy w domu? >>

Bibliografia:

Szampon

PIROLAM®

Szampon przeciwłupieżowy 150ml

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam