Zdrowe i mocne paznokcie

Zdrowe i mocne paznokcie

Ładne i zadbane dłonie to jeden z najważniejszych atrybutów naszego wyglądu. Szczególną uwagę warto poświęcić paznokciom.


Kondycja paznokci świadczy nie tylko o tym, jak dbamy o swój wygląd, ale także w jakim stanie jest nasze zdrowie. Dlatego należy je pielęgnować oraz reagować, gdy zauważymy jakieś niepokojące zmiany. Zdrowe paznokcie powinny być gładkie, lekko błyszczące, o różowym zabarwieniu i delikatnie wypukłej powierzchni. Średnie tempo ich wzrostu to ok. 0,1 mm dziennie, jednak spada ono wraz z naszym wiekiem. Paznokcie u rąk rosną trzykrotnie szybciej niż paznokcie u nóg.

Co osłabia paznokcie?

Na zdrowie paznokci mogą mieć wpływ zarówno czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne, a także ich kombinacje.

Przyczyny zewnętrzne:

  • Nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak
  • Kontakt z substancjami szkodliwymi, np. używanie drażniącego lakieru do paznokci bezpośrednio na płytkę paznokcia, mycie naczyń bez rękawiczek ochronnych
  • Uszkodzenia mechaniczne powstałe np. w wyniku pracy fizycznej
  • Zaburzenia emocjonalne
  • Nadmierny stres
  • Predyspozycje genetyczne

Przyczyny wewnętrzne:

  • Infekcje paznokci
  • Choroby ogólnoustrojowe
  • Uwarunkowania genetyczne
  • Nieprawidłowa dieta prowadząca do niedoboru składników odżywczych i witamin
  • Stres, zaburzenia emocjonalne

Jakie badania należy wykonać?

Jeśli jesteśmy zaniepokojeni zmianami występującymi na paznokciach, warto udać się do lekarza dermatologa, oceni on ich stan i ewentualnie zleci szczegółowe badania lub skieruje nas na konsultacje u endokrynologa bądź alergologa.

Diagnostyka zmian patologicznych opiera się na wywiadzie, badaniu klinicznym, a także badaniach w kierunku zmian grzybiczych lub bakteryjnych. Lekarz może zechcieć dokonać oceny naczyń krwionośnych, wykonać badanie dermatoskopowe czy histopatologiczne. Jednak w większości wypadków badania te nie są konieczne, z reguły przyczyny zmian nie są poważne. Czasem warto poddać się ogólnemu badaniu krwi bądź badaniom endokrynologicznym, by prześledzić ogólne funkcjonowanie organizmu, którego zaburzenia mogą wpływać na stan naszych paznokci.

Zdrowe, a co za tym idzie ładne paznokcie są ogromnie ważne dla naszego samopoczucia. Gdy zaobserwujemy na nich niekorzystne zmiany, przede wszystkim należy zminimalizować wpływ agresywnych działań uszkadzających płytkę. Odpowiednio dobrane, wysokiej jakości kosmetyki, dobrze tolerowane przez skórę pomogą odbudować i ochronić paznokcie. Stosując lakiery, należy pamiętać o nałożeniu podkładu w postaci sprawdzonej odżywki, najlepiej z ceramidami. W przeciwnym razie nasze paznokcie mogą ulec przebarwieniom i stracić ładny wygląd. Jeżeli problem rozdwajających i łamiących się paznokci jest wynikiem chorób ogólnoustrojowych, czy chorób dotyczących samych paznokci, niezbędne jest podjęcie kroków leczniczych, wtedy lekarz specjalista ustali plan działań.

Niepokojące zmiany płytki paznokciowej:

 

Powiązane artykuły: 

Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby >>
Łamliwe paznokcie - co na kruche? Domowe sposoby >>
Budowa paznokcia (anatomia) – funkcje. Jaka prawidłowa? >>

PIELĘGNACJA PAZNOKCI

PIROLAM® ODŻYWKA DO PAZNOKCI

z ceramidami

Odżywka z kompleksem ceramidów:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup> ODŻYWKA DO PAZNOKCI
Kosmetyk

Poznaj produkty Pirolam