Zadbane stopy - paznokcie i pięty. Jak dbać?

Zadbane stopy - paznokcie i pięty. Jak dbać?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Zadbane stopy nie są jedynie kwestią estetyczną, ale również istotnym zagadnieniem z obszaru zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnej troski wymagają zarówno paznokcie, jak i skóra pięt, czy całego obszaru stóp. Sprawdź, jak dbać o stopy, aby zawsze prezentowały się zdrowo i nienagannie.

Zadbane stopy - o czym pamiętać?

Chociaż na co dzień kryją się w butach, skarpetkach, czy kapciach to nie oznacza, że nie wymagają szczególnej uwagi. Stopy, bo o nich mowa, są narażone na ciągłe obciążenia, otarcia, pęcherze, brak odpowiedniej wentylacji skóry, a nawet urazy, czy infekcje. Przypominamy sobie o nich zazwyczaj latem, kiedy mają okazję ujrzeć światło dzienne w odkrytym obuwiu.

Pojawia się wówczas pytanie, jak dbać o stopy, aby miały zdrowy i schludny wygląd. Warto sobie w pierwszej kolejności uświadomić, że o kondycję stóp należy troszczyć się na bieżąco, nie tylko od święta i przed wakacjami.

Na czym polega dbanie o stopy? Nie jest to proces skomplikowany, ani czasochłonny, o ile nie zapominamy o systematyczności.

Stopom należy zapewnić:

 

Trzeba przy tym pamiętać, że zadbane stopy to zarówno paznokcie i otaczający je naskórek, przestrzenie między palcami, pięty, jak i wszelkie inne rejony ich skóry. Jak zatem zatroszczyć się o poszczególne partie stóp?

 

Jak dbać o paznokcie u nóg?

Paznokcie u stóp poddawane są ciągłym próbom wytrzymałości. Dzieje się tak między innymi przez noszenie zbyt ciasnego obuwia, przypadkowe uderzenia, bliskość chorobotwórczych drobnoustrojów, nadmierną stylizację, a nawet źle zbilansowaną dietę. Wszystko to sprawia, że płytka paznokcia może być osłabiona, a tym samym podatna na pęknięcia, złamania, deformacje, czy przebarwienia.

 

zadbane stopy

 

Jak zadbać o paznokcie u nóg? Wśród kluczowych zasad odnajdziemy przede wszystkim:

Pamiętaj, aby po każdorazowym zabiegu pedicure dokładnie umyć i zdezynfekować narzędzia, a w razie potrzeby wymienić je na nowe (np. w przypadku papierowych pilników).

Paznokcie stóp można oczywiście stylizować, czyli malować i zdobić przy pomocy różnorodnych lakierów. Dobrze jest jednak zwrócić uwagę na częstotliwość upiększania płytki, szczególnie jeśli korzystamy z lakierów hybrydowych, czy żelowych.

Warto co jakiś czas zrobić przerwę od koloryzacji, aby paznokcie miały szansę na odbudowę i regenerację. Można je wówczas wesprzeć w odnowie odżywczymi kąpielami, wcieraniem serum, odżywki, czy oliwki. Wzmacniająco na strukturę paznokcia działają na przykład preparaty z ceramidami, które wygładzają i wyrównują ubytki w płytce.

Na rynku dostępne są również specjalne odżywki do paznokci, które można stosować, jako bazę pod lakier. Zabezpieczają one paznokcie przed przebarwieniami oraz przedłużają trwałość koloru.

Jak dbać o pięty?

Jedną z najbardziej newralgicznych części stopy jest pięta, gdyż jej skóra podatna jest na przesuszenie, rogowacenie, a nawet pękanie. Uciskające obuwie, zmiany temperatur, kontakt z syntetycznymi materiałami, a nawet zbyt intensywne ścieranie naskórka, mogą prowadzić nie tylko do nieestetycznego wyglądu pięt, ale również do bolesnych konsekwencji.

Jak zadbać o pięty i zapewnić im optymalny komfort? Podobnie, jak w przypadku obszaru całych stóp, istotne są m.in.:

 

Zabiegi higieniczne i kosmetyczne pięt są częścią profesjonalnego pedicure dostępnego w salonie kosmetycznym, ale z powodzeniem można je wykonywać w domu. Co więcej, powinny one stanowić element codziennych rytuałów pielęgnacyjnych, zaraz obok oczyszczania twarzy i całego ciała.

Zatem jak dbać o pięty domowym sposobem? Należy pamiętać o:

  • myciu – codziennym, przy pomocy łagodnych kosmetyków;
  • dokładnym osuszaniu – delikatnym ręcznikiem, po każdym kontakcie z wodą;
  • nawilżaniu, natłuszczaniu i odżywaniu – czyli wcieraniu odpowiednich preparatów zmiękczających, regenerujących naskórek, czy łagodzących podrażnienia;
  • wsparciu złuszczania naskórka – sprawdza się w tym przypadku peeling do pięt, który można wykonywać raz lub dwa razy w tygodniu;
  • ścieraniu martwego naskórka – używając do tego specjalnych drobnoziarnistych tarek lub dedykowanych pilników, unikając przy tym ostrych pumeksów i nadmiernego tarcia skóry, gdyż można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Ważne jest to, aby procesy pielęgnacyjne były regularne, dzięki czemu pięty zachowają ładny wygląd i odpowiednią kondycję.

zadbane stopy

Domowa maska na stopy

Paznokcie i pięty wymagają szczególnej troski i uwagi, ale nie należy zapominać o innych rejonach stóp. Nie oznacza to oczywiście odrębnych zabiegów higieniczno-kosmetycznych na skórę palców, czy śródstopia, a o standardowe dbanie o cały obszar stóp.

Poza zwyczajowym myciem, osuszaniem, czy aplikowaniem kremów lub balsamów, można od czasu do czasu zafundować stopom ponadprogramową pielęgnację, na przykład w postaci specjalnych kąpieli, peelingów, czy masek.

Nie wymaga to od nas wizyty w salonie odnowy, czy w SPA, gdyż doskonale sprawdzi się na przykład domowa maska na stopy. Z jednej strony można sięgnąć po gotowy produkt z drogeryjnej lub aptecznej półki, a drugiej przygotować kosmetyk samodzielnie.

Warto zwrócić uwagę na to, aby wszelkie preparaty do stóp zawierały substancje pochodzenia naturalnego, które wykazują działanie delikatnie złuszczające, nawilżające, odżywcze, regeneracyjne, wygładzające, czy kojące.

Domowa maseczka na stopy może być kompozycją różnorodnych składników, które często mamy pod ręką, chociażby w lodówce. Warto sięgnąć na przykład po jogurt, twaróg, mleko, płatki owsiane, miód, oliwę z oliwek, awokado, świeże ogórki, banany, sok z cytryny, czy niektóre przyprawy lub zioła.

W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, łączymy ze sobą na przykład jogurt naturalny (100 ml), rozdrobnionego dojrzałego banana i łyżkę płatków owsianych. Po uzyskaniu gładkiej masy miksturę nakładamy na oczyszczone stopy i pozostawiamy na ok. 15-20 minut. Następnie zmywamy maseczkę, osuszamy skórę i nakładamy na stopy krem lub balsam.

Taka mieszanka pozwoli intensywnie nawilżyć, odżywić i wygładzić skórę stóp. Niektóre maski można pozostawiać na stopach na dłużej, nawet na całą noc. Warto wówczas zaopatrzyć się w specjalne kosmetyczne skarpetki, które z jednej strony zabezpieczą skórę, a z drugiej pozwolą jej swobodnie oddychać.

 

 

Powiązane artykuły: 

Dezynfekcja butów – jak i czym odkazić buty? >>
Zdrowe i mocne paznokcie >>
Grzybica stóp - jak ją rozpoznać i leczyć? >>

Bibliografia:

  1. Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9.
  2. Kamila Schaschner, Wioleta Jankowiak: Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, wydawnictwo PZWL, 2013, ISBN: 9788320046366.
  3. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, Ewa Woś-Wasilewska: Podologia w praktyce. Wybrane zagadnienia, wydanie III, 2020, ISBN: 978-83-928481-4-1.
  4. Michał Sobjanek , Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , Ewa Woś-Wasilewska: Dermatologia dla stylistów paznokci, wydanie X, 2019, ISBN: 978-83-928481-0-3.

Poznaj produkty Pirolam