Regeneracja paznokci - po hybrydzie i żelu. Co stosować?

Regeneracja paznokci - po hybrydzie i żelu. Co stosować?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Regeneracja paznokci po stylizacji to niezwykle istotny proces pielęgnacyjno-odżywczy, który powinien być systematycznym rytuałem, szczególnie w przypadku osłabienia płytki paznokciowej po hybrydzie, czy żelu. Dowiedz się, jak zadbać nie tylko o wygląd, ale i o zdrowie oraz kondycję paznokci. Sprawdź, co stosować w celu ich wzmocnienia i odżywienia.

Regeneracja paznokci po hybrydzie

Przez wiele lat wielbicielki barwnej stylizacji paznokci marzyły o szybkoschnących produktach, które nie odpryskują zaraz po zmyciu kilku talerzy. I doczekały się technologii, która sprawia, że specjalne substancje i lakiery do paznokci są natychmiast utwardzane przy pomocy lampy UV, a efekt takiego zabiegu jest elegancki, trwały i utrzymuje się do około 3 tygodni.

Manicure hybrydowy, bo o nim mowa, jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod zdobienia paznokci. Niestety potrafi się również przyczynić do uszkodzenia i osłabienia płytki paznokcia. Sporna pozostaje kwestia, czy prowadzi do tego sam proces nakładania hybrydy, jakość użytych preparatów, czy może sposób usuwania lakieru oraz umiejętności manikiurzystki. Tak czy owak, często niezbędna staje się regeneracja paznokci po hybrydzie.

W pierwszej kolejności warto sobie uświadomić, że paznokcie po hybrydowym, czy żelowym manicure powinny od czasu do czasu odpocząć. W niektórych przypadkach zaleca się dwu- lub trzytygodniową przerwę od stylizacji po każdym zdjęciu hybrydy. Nawet jeśli płytka nie wygląda na bardzo zniszczoną, należy jej zapewnić odpowiednią pielęgnację. Na czym polega regeneracja po hybrydzie?

Pamiętaj przede wszystkim o regularnym odżywianiu płytki paznokcia, czyli stosowaniu:

Nie należy również zapominać o właściwie zbilansowanej diecie, która dostarczy organizmowi odpowiedniej dawki witamin i minerałów.

Wyjątkowej troski wymagają paznokcie, które po hybrydzie są uszkodzone, kruche i łamliwe. W takim przypadku pomocna może okazać się odżywka do paznokci z ceramidami, która:

Ponadto taki rodzaj odżywki często sprawdza się jako baza pod lakier, zabezpiecza paznokcie przed przebarwieniami oraz przedłuża trwałość koloru.

Regeneracja paznokci u nóg

Zdrowe i piękne paznokcie nie powinny być jedynie wizytówką dłoni. Z odpowiednią troską należy również dbać o paznokcie u nóg, chociaż nie są one codziennie wystawiane na widok publiczny. Dlaczego to takie ważne?

Pielęgnacja paznokci u nóg nie jest jedynie kwestią estetyczną, ale również higieniczną i zdrowotną. Pedicure nie ogranicza się bowiem do zabiegów w obrębie płytki paznokcia, ale obejmuje całe stopy.

Polega on przede wszystkim na:

  • odpowiednim obcinaniu i piłowaniu paznokci – niezbyt krótko, z zachowaniem naturalnego kształtu płytki paznokcia,
  • zmiękczaniu naskórka w specjalnych kąpielach stóp,
  • wykonywaniu peelingu stóp,
  • usuwaniu zrogowaciałego naskórka,
  • odsuwaniu skórek i pozbywaniu się ich nadmiaru,
  • nawilżeniu i odżywieniu paznokci oraz skóry stóp.

Pielęgnacja paznokci u stóp może oczywiście obejmować także stylizację, w tym pedicure hybrydowy.

A czy paznokcie u nóg mogą wymagać regeneracji? Owszem i to niekiedy częściej niż te u rąk. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób dbamy o stopy i paznokcie, jak często skracamy płytkę, czy nie nosimy zbyt obcisłego obuwia, czy też nie cierpimy na infekcje wyniszczające płytkę paznokcia.

Wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych może negatywnie wpływać na wygląd i zdrowie paznokci u stóp. Jeśli stają się one zbyt kruche i łamliwe, są narażone na urazy mechaniczne, czy mają zniszczoną płytkę, to również w tym przypadku możemy sięgnąć po specjalne odżywki do paznokci, nawilżające kremy, czy oliwki.

Pamiętaj, że regeneracja paznokci u nóg jest równie istotna co pielęgnacja paznokci u rąk.

regeneracja paznokci u nóg

Regeneracja paznokci po obgryzaniu

Obgryzanie paznokci, zwane fachowo onychofagią, to jeden z bardziej charakterystycznych i dość częstych nawyków prowadzących do niezdrowego skrócenia płytki paznokcia. Podłoże problemu nie jest do końca poznane, ale większość badaczy wskazuje na stres, brak kontroli nad emocjami, nudę lub głód. Bez względu na przyczynę tego szkodliwego zwyczaju pewne jest to, że paznokcie po obgryzaniu nie wyglądają estetycznie, a ich kondycja pozostawia wiele do życzenia.

Zatem, jak mieć ładne paznokcie po obgryzaniu i czy jest to w ogóle możliwe?

W pierwszej kolejności warto mimo wszystko skonsultować się ze specjalistą i ustalić powody prowadzące do opisywanego nawyku. Odpowiednia terapia może stopniowo łagodzić problem, a wdrażana równolegle regeneracja paznokci po obgryzaniu wzmocnić płytkę i sprawić, że odzyska ona zdrowie i ładny wygląd.

Warto w tym celu dobrać właściwe odżywki, które z jednej strony wspomagają odbudowę płytki paznokcia i poprawiają jej elastyczność, a z drugiej chronią ją przed nadmierną łamliwością i rozdwajaniem. Dla uzyskania pożądanych efektów ważne jest nakładanie odpowiedniej liczby warstw regeneracyjnych preparatów i ich systematyczne stosowanie. W tym przypadku zaleca się również specjalne kąpiele dla dłoni i paznokci, które dbają dodatkowo o skórę rąk, szczególnie tę otaczającą paznokciową płytkę.

Nie należy również zapominać o odpowiednio skomponowanej diecie, w której nie może zabraknąć niezbędnych witamin i składników odżywczych. Dla odpowiedniej kondycji paznokci ważne są m.in. wapń, magnez, krzem, żelazo, miedź, cynk, witaminy z grupy B, witamina A i C.

Na talerzu powinny się więc znaleźć m.in. otręby, nasiona, rośliny strączkowe, warzywa, owoce, jaja, chude mięso, ryby, owoce morza, jaja, grube kasze, orzechy, olej lniany, produkty pełnoziarniste, czy oliwa z oliwek.

Regeneracja przepiłowanej płytki paznokcia

Cienka, miękka, łamliwa, popękana, nienaturalnie płaska, tkliwa z widocznym ukrwieniem pod powierzchnią – tak najczęściej opisywana jest przepiłowana płytka paznokcia. Do tego niejednokrotnie dochodzą odczucia bólowe, czy nadmierne narastanie skórek. Co prowadzi do takiego uszkodzenia paznokci?

Przede wszystkim nieprawidłowo przeprowadzane zabiegi manicure i pedicure, a w szczególności ściąganie hybryd i żeli. Zdarza się to zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i w domowym zaciszu. Z jednej strony możemy, więc trafić na mniej doświadczoną manikiurzystkę, z drugiej próbować pozbyć się utwardzonych lakierów na własną rękę. Nieumiejętne zdejmowanie warstwy ozdobnej często skutkuje nadmiernym usunięciem powierzchniowej części płytki paznokcia.

Jak wygląda regeneracja przepiłowanej płytki paznokcia?

Jeśli sytuacja jest bardzo zła, to warto po pomoc udać się do dermatologa. W innym przypadku należy przede wszystkim zrezygnować ze stylizacji paznokci, nawet na kilka miesięcy. W tym czasie trzeba unikać jakiegokolwiek malowania płytki, nieważne czy jest to hybryda, żel, czy zwykły lakier.

Warto przy tym korzystać ze wspomnianych już odżywek regenerujących do kruchych i łamliwych paznokci, oliwek oraz tłustych i nawilżających kremów do rąk. Kluczem do odbudowy zdrowych i estetycznych paznokci jest regularne stosowanie wzmacniających preparatów, właściwa dieta i odrobina cierpliwości.

regeneracja płytki paznokcia

 

Bibliografia:

  1. Andrzej Kaszuba: Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009. ISBN 978-83-7609-039-9.
  2. Janet Martin: Nail Biting: Causes And Consequences (ang.), selfgrowth.com. [dostęp online: 09.11.2021].
  3. Katarzyna Kołodziejska, Izabela Suligowska: Wykonywanie zabiegów zdobniczych paznokci, Poradnik dla ucznia, Wydawca Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006, [dostęp online: 09.11.2021].
  4. Boni E. Elewski, Lauren C. Hughey, Margaret E. Parsons: Diagnostyka różnicowa chorób skóry, red. wyd. pol. Andrzej Kaszuba, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd.1, ISBN: 978-83-60290-03-3.
  5. Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska H.: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9.
  6. Agata Lebiedowska: Lampy UV stosowane w zabiegach manicure bezpieczne!, biotechnologia.pl, [dostęp online: 09.11.2021].
PIELĘGNACJA PAZNOKCI

PIROLAM® ODŻYWKA DO PAZNOKCI

z ceramidami

Odżywka z kompleksem ceramidów:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup> ODŻYWKA DO PAZNOKCI
Kosmetyk

Poznaj produkty Pirolam