Jak piłować paznokcie? Prawidłowy kształt krok po kroku

Jak piłować paznokcie? Prawidłowy kształt krok po kroku

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak piłować paznokcie? Jaki kształt dobrać do konkretnej płytki paznokcia? Jak go odpowiednio wyprofilować, aby nie doprowadzić do uszkodzeń? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule.

Jak piłować paznokcie? Kształty

Migdałki, trumienki, a może ballerina? Pilnikiem metalowym czy papierowym? Na sucho czy mokro? Odpowiedź na pytanie, jak piłować paznokcie, wbrew pozorom, nie należy do łatwych. Przystępując do piłowania płytki paznokcia, należy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria, przemyśleć, jaki ma być efekt końcowy, a na koniec - opanować właściwą technikę.

Jeżeli chodzi o same akcesoria, wachlarz możliwości jest szeroki. W drogeriach kosmetycznych można znaleźć pilniki metalowe, papierowe, szklane oraz kamienne. Najlepszym wyborem będzie pilnik papierowy, który można stosować do każdego rodzaju paznokci, jednak należy wziąć pod uwagę jego gradację. W uproszczeniu, gradacją określa ilość ziarenek ściernych na jednym centymetrze kwadratowym powierzchni pilnika. Im gradacja niższa, tym ziarno będzie grubsze, a pilnik ostrzejszy. Do piłowania paznokci naturalnych zaleca się gradację od 100 do 240, zaś do sztucznych – od 80. Piłowanie powinno się rozpocząć od pilnika o niższej gradacji i stopniowo zwiększać jego ziarnistość.
Przy wyborze pilnika papierowego, należy wziąć pod uwagę nie tylko gradację, ale też kształt. W drogeriach dostępne są pilniki proste, półksiężycowe, owalne. Proste oraz owalne są najbardziej uniwersalne. Sprawdzą się zarówno w przypadku skracania płytki, jak i nadawania pożądanego kształtu. Pilniki półksiężycowe będą zaś najlepsze w profilowaniu kształtu płytki.

Pilnik papierowy można dostosować do każdego typu i rodzaju paznokci, jednakże jego minusem będzie krótka żywotność. Pod tym względem nie może się on równać z pilnikami metalowymi, które, mimo dużej wytrzymałości, mogą być zbyt ostre do naturalnej płytki. Dużą wytrzymałością cechują się też pilniki szklane i kamienne, są one jednak zdecydowanie droższe od pozostałych i trudniej nimi manewrować. Będą natomiast łagodniejsze dla paznokci od metalowych.

Posiadając odpowiedni pilnik, należy przemyśleć, jaki efekt końcowy ma zostać osiągnięty. Myli się ten, kto uważa, iż paznokcie można piłować tylko na prosto lub na okrągło. Otóż kosmetyczki wymieniają 12 kształtów paznokci:

Wybór odpowiedniego kształtu paznokci to jednak nie wszystko. Trzeba także wiedzieć, jak nadać kształt paznokciom. Innymi słowy - jak prawidłowo wypiłować paznokcie.

Jak piłować krótkie i szerokie paznokcie?

Warto podkreślić, że wygląd oraz długość naturalnej płytki paznokcia często uniemożliwia nadanie jej pożądanego kształtu. Przykładowo, przy bardzo krótkich paznokciach osiągnięcie kształtu szminki czy balleriny jest niemal niemożliwe. Zatem jak piłować paznokcie krótkie? W większości przypadków jedyną możliwością jest nadanie im klasycznego kształtu, czyli spiłowanie płytki na półokrągło lub owalnie. Piłowanie na owal dodatkowo wysmukli płytkę, przez co jest zalecane posiadaczkom szerokich paznokci.

Jak jeszcze piłować szerokie paznokcie? Aby maksymalnie wydłużyć i wysmuklić palce, warto nadać płytce paznokci kształt migdała, czyli wypiłować je na lekko spiczasty, ale delikatnie zaokrąglony na końcu kształt. Natomiast niezalecany jest kwadrat, gdyż ten kształt optycznie skraca i poszerza palce.

Warto także wiedzieć, jak dobrze piłować paznokcie, niezależnie od kształtu. Istnieje kilka żelaznych zasad:

  • Po pierwsze płytka paznokcia w trakcie skracania powinna być sucha.
  • Po drugie nie należy piłować paznokci w powietrzu. Dłoń powinna mieć stabilne podparcie.
  • Po trzecie paznokcie należy piłować zawsze w tym samym kierunku, trzymając pilnik prostopadle.
  • Po czwarte pilnika nie należy przyciskać zbyt mocno do płytki, ponieważ w ten sposób możemy mieć trudność z osiągnięciem wybranego kształtu, a także doprowadzić do nierówności, których nie uda się później wygładzić.
jak piłować paznokcie

Jak piłować paznokcie na kwadrat?

Paznokcie kwadratowe to jeden z najchętniej wybieranych kształtów. Zwolenniczki „kwadratów” twierdzą, że są one bardzo wygodne i pasują zarówno do krótkich, jak i długich paznokci. Warto jednak podkreślić, że kwadratowe paznokcie bardzo skracają i poszerzają palce. Z tego powodu paniom, które nie mogą pochwalić się smukłymi palcami, zaleca się tzw. zaokrąglone kwadraty, czyli delikatniejszą wersję ze spiłowanymi bokami.

Jak wypiłować paznokcie na kwadrat? Najpierw warto zapewnić dłoni odpowiednie podparcie. Aby wolny brzeg paznokcia wypiłować na prosto, należy trzymać pilnik prostopadle do palca. Zalecane jest piłowanie paznokcia w jedną stronę, co zapobiegnie powstaniu nierówności. Następnie pilnik należy ustawić równolegle do palca, by wyrównać boki. Zaś w wersji zaokrąglonego kwadratu, należy lekko zaokrąglić brzegi.

Jak piłować paznokcie na trumienki?

Hitem ostatnich miesięcy są paznokcie trumienki, nazywane także ballerina shape. Stały się one modne za sprawą sióstr Kardashian. W Polsce zaś zostały wypromowane przez influencerki. Jak wyglądają paznokcie ballerina shape? Przypominają one prostokąt, który zwęża się wraz z długością płytki paznokcia. Taki kształt najlepiej sprawdzi się przy długich paznokciach. Jego zaletą jest brak ostrych krawędzi, jakie można zaobserwować przy paznokciach wypiłowanych w ostry kwadrat. Kolejnym plusem jest optyczne wyszczuplenie dłoni.

Jak wypiłować paznokcie w tzw. trumienki? Jedną z metod jest spiłowanie ich w niezbyt ostry trójkąt. Należy przy tym pamiętać, że paznokcie mają się zwężać jedynie delikatnie (nie tak jak przy piłowaniu w szpic). Następny krok to spiłowanie wierzchołka trójkąta (końcówki paznokcia) na prosto. Na koniec warto delikatnie wygładzić boki, w taki sposób by usunąć ewentualne ostre krawędzie.

Jak piłować paznokcie na owal?

Owal to kolejny, poza kwadratem, najczęściej wybierany przez Polki kształt płytki paznokcia. Owalne paznokcie są uniwersalne i bardzo wygodne. Pasują do każdej długości paznokci, niezależnie od kształtu płytki czy długości palców. Aby wypiłować paznokcie na owal, wystarczy skupić się na kształcie opuszków palców, wybierając przy tym odpowiednią długość.

Kształtem zbliżonym do owalu jest migdał. Paznokcie migdałki także są uniwersalne, wygodne, a ich dodatkowym atutem jest możliwość optycznego wydłużenia palców dłoni. Jednakże nadanie takiego kształtu będzie wymagało większej wprawy. Jak wypiłować migdałki? Najlepiej zacząć od wypiłowania boków paznokci pod kątem 45-60 stopni. Następnie należy zaokrąglić powstały w ten sposób szpic.

Bibliografia:

  1. Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2016 / vol. 5.
  2. https://sztuka-zdobienia-paznokci.pl/jak-pilowac-paznokcie-w-zaleznosci-od-ksztaltu/
PIELĘGNACJA PAZNOKCI

PIROLAM® ODŻYWKA DO PAZNOKCI

z ceramidami

Odżywka z kompleksem ceramidów:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup> ODŻYWKA DO PAZNOKCI
Kosmetyk

Poznaj produkty Pirolam