Ceramidy - czym są i jak stosować? W kremach i odżywkach

Ceramidy - czym są i jak stosować? W kremach i odżywkach

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Ceramidy stały się w ostatnich latach przedmiotem zainteresowania biotechnologów, kosmetologów oraz producentów kosmetyków. Traktowane są jako cenny surowiec kosmetyczny, który może spowolnić procesy starzenia się skóry. Sprawdź, czym są ceramidy, w jakich kosmetykach można je znaleźć, a także jakie mają właściwości.

Co to są ceramidy?

Ceramidy są organicznymi związkami chemicznymi należącymi do lipidów, inaczej tłuszczów lub tłuszczowców. Lipidy występują we wszystkich organizmach żywych. Stanowią ważny składnik błon biologicznych, a ponadto pełnią rolę zapasowego materiału energetycznego. Liczną grupą lipidów są ceramidy [Wiśniowska, Dzierżewicz, Balwierz]. W ciele człowieka można je znaleźć głównie w naskórku, ale są obecne także we włosach i paznokciach. Naukowcom udało się wyróżnić 7 rodzajów ceramidów, występujących w ludzkim naskórku. Zostały one oznaczone cyframi: 1, 2, 3, 4, 5, 6I, 6II [Zegarska, Woźniak].

Ceramidy wypełniają przestrzeń międzykomórkową, tworząc pewnego rodzaju spoiwo. Z tego powodu bywają nazywane cementem międzykomórkowym. By opisać je obrazowo, naukowcy przyrównują je do zaprawy murarskiej, która scala ze sobą cegły, zapewniając budowli stabilność. W tym przykładzie cegły są odpowiednikiem keratynocytów, czyli płaskich, wypełnionych keratyną komórek, które tworzą warstwę rogową naskórka. Spoiwo zaś jest zbudowanie głównie z ceramidów, ale także z kwasów tłuszczowych i cholesterolu. Razem tworzą mur, który chroni położone pod warstwą rogową naskórka tkanki przed utratą wody.

Ceramidy wraz z keratynocytami tworzą nieprzepuszczalną dla wody powłokę – tzw. barierę wodno-lipidową, która gwarantuje skórze ochronę przed utratą wody, co ma decydujący wpływ na jej elastyczność, szczelność i jędrność. Wśród właściwości ceramidów wymienia się także ich wpływ na przenikanie przezskórne. Odpowiednia ilość substancji tłuszczowych w naskórku ułatwia wchłanianie wody oraz substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. Dodatkowo warto podkreślić, że pomagają one utrzymać homeostazę skóry.

Ceramidy w kosmetyce

Ludzka skóra posiada zdolność do samodzielnego wytwarzania ceramidów, jednakże z wiekiem ich produkcja w sposób naturalny maleje, co ma istotny wpływ na procesy starzenia się skóry. Około 40. roku życia obserwuje się bowiem wyraźny spadek ilości ceramidów w naskórku, przez co skóra traci nawilżenie, a co za tym idzie staje się sucha i szorstka [Zegarska, Woźniak].

Dodatkowo duży wpływ na zawartość substancji tłuszczowych w naskórku mają też czynniki środowiskowe, takie jak wiatr, chłód, słońce, a także substancje chemiczne, które działają drażniąco na skórę.

Proces utraty jędrności skóry, czy to spowodowany wiekiem czy czynnikami zewnętrznymi, można jednak spowolnić z pomocą kosmetyków zawierających syntetyczne ceramidy, o budowie zbliżonej do naturalnych lub naturalne, czyli pozyskiwane z roślin lub zwierząt [Sobczyk].

Ceramidy można znaleźć w następujących kosmetykach:

  • serum z ceramidami do twarzy,
  • krem ceramidowy do twarzy,
  • balsamy i kremy do ciała,
  • kremy do rąk,
  • szampony i odżywki do włosów,
  • odżywki do paznokci.

Regularne stosowanie kosmetyków zawierających wymienione substancje tłuszczowe, zdaniem kosmetologów, powinno zaowocować mniejszą utratą wody przez naskórek, a co za tym idzie wpłynąć na nawilżenie i elastyczność skóry.

Ceramidy

Kremy z ceramidami

Dużą popularnością w ostatnich latach cieszą się kremy z ceramidami do twarzy. Wybierają je najczęściej kobiety o cerze suchej oraz dojrzałej, ale będą one odpowiednie dla każdego typu cery. Stosowanie kremów wzbogaconych w ceramidy powinno wpłynąć korzystnie na zatrzymanie wody w naskórku, a także przyczynić się do wzmocnienia bariery lipidowej naskórka. Skutkiem regularnego stosowania kremu ceramidowego będzie wytworzenie się warstwy okluzyjnej, która zapobiegnie odparowywaniu wody ze skóry, co przyczyni się do jej lepszego nawilżenia i ujędrnienia.

Warto podkreślić, że ceramidy mogą być składnikami kremów przeznaczonych nie tylko do stosowania na skórę twarzy, ale także całego ciała, w tym także dłoni, które są najbardziej narażone na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych oraz detergentów, które przyczyniają się do utraty substancji tłuszczowych. Ceramidy w kremie do rąk wpłyną korzystnie nie tylko na skórę dłoni, ale także kondycję paznokci.

Odżywka z ceramidami

Ceramidy stanowią składnik nie tylko naskórka, ale można je też znaleźć w przydatkach skóry, czyli paznokciach. Żeby poprawić kondycję i wygląd paznokci, poza kremem, warto zastosować odżywkę z ceramidami. Kosmetyk nałożony bezpośrednio na płytkę paznokcia, zapobiegnie jej wysuszaniu, a także rozdwajaniu i nadmiernej łamliwości. Będzie także chronił paznokcie przez czynnikami zewnętrznymi. Stosowane regularnie ceramidy na paznokcie uszczelnią płytkę i zregenerują. Ważne jednak, by odżywkę do paznokci stosować odpowiednio, to znaczy nakładać dwie warstwy produktu.

odżywka z ceramidami

 

Powiązane artykuły: 

Zdrowe i mocne paznokcie >>
Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby >>
Twarda woda - co to jest? Wpływ na włosy i skórę >>

Bibliografia:

  1. Julia Wiśniowska, Zofia Dzierżewicz, Radosław Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, Kosmetologia Estetyczna 4 / 2019 / vol. 8.
  2. Weronika Wronowska, Molekularny sfinks, czyli o zagadkowych lipidach, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa 3/2015.
  3. Barbara Zegarska, Magdalena Woźniak, Przyczyny wewnątrzpochodnego starzenia się skóry, Gerontologia Polska 2006, tom 14, nr 4.
  4. Agnieszka Sobczyk, Pielęgnacja cery dojrzałej w warunkach domowych [w:] Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.

Poznaj produkty Pirolam