Twarda woda - co to jest? Wpływ na włosy i skórę

Twarda woda - co to jest? Wpływ na włosy i skórę

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Twarda woda może mieć niekorzystny wpływ na kondycję włosów oraz skóry – alarmują kosmetolodzy. Czym właściwie jest twarda woda? Kiedy można stwierdzić, że woda w kranie jest twarda? Jak pielęgnować włosy i skórę?

Co to jest twarda woda?

Czym jest twarda woda? Co właściwie znaczy to określenie? Najprościej rzecz ujmując, woda twarda to taka, w której znajduje się duża ilość związków wapnia i magnezu. Dawniej o twardości wody mówiło się w kontekście jej zdolności do wytwarzania piany – im mniejsze pienienie się mydła, tym większa twardość. Obecnie miarą twardości jest sumaryczna zawartość jonów wapnia i magnezu, które przedostają się do wody na skutek kontaktu znajdującego się w niej dwutlenku węgla z glebą i skałami zawierającymi wapienie i magnezyty. W wyniku tego kontaktu nierozpuszczalne wapienie i magnezyty przekształcają się rozpuszczalne wodorowęglany wapnia i magnezu.

Twardość wody można podzielić na:

W polskiej wodzie zwykle przeważa twardość wapniowa. Ponadto wyróżnia się twardość węglanową, która ma związek z obecnością związków pod postacią wodorowęglanów i węglanów. W tym przypadku twardość zanika po przegotowaniu wody, co można zaobserwować po odkładaniu się kamienia w czajniku. Drugi rodzaj to twardość niewęglanowa, spowodowana przez inne związki wapnia i magnezu, takie jak siarczany, chlorki czy azotany, która nie zmienia się pod wpływem podgrzania.

Obowiązującą w Polsce jednostką twardości wody jest 1 mg CaCO3/l. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, woda przeznaczona do spożycia powinna posiadać twardość od 60 – 500 mg CaCO3/l. Twarda woda w kranie to taka, która zawiera od 350 do 500 mg CaCO3/l, zaś bardzo twarda zawiera ponad 500 jednostek.

Dlaczego woda jest twarda?

Podsumowując, na twardość wody wpływa zawartość jonów wapnia i magnezu. Jednakże warto zaznaczyć, że w wodzie znajdują się także inne składniki. Co zawiera twarda woda poza związkami wapnia i magnezu? Między innymi sole glinu, żelaza, manganu, cynku oraz kationy wodorowe. Należy jednak podkreślić, że wymienione składniki nie są miarą twardości.

Twardość wody sami możemy zaobserwować w kuchni. Jeśli na dnie czajnika osadza się kamień, mamy do czynienia z wodą średniotwardą lub twardą. Obecność jonów wapnia i magnezu można także zaobserwować po oleistych plamach pływających w herbacie.

Jaki wpływ na organizm ma twarda woda? Jeżeli chodzi o zastosowanie wewnętrzne, to Światowa Organizacja Zdrowia nie posiada żadnych dowodów wskazujących na niekorzystny wpływ picia takiej wody na zdrowie człowieka. Inaczej jest w przypadku zewnętrznego stosowania. Dermatolodzy alarmują, że twarda wody może mieć niekorzystny wpływ na skórę oraz włosy, z tego powodu zaleca się stosowanie filtra do twardej wody.

Zmiękczanie wody twardej jest także zalecane przez producentów kotłów grzewczych, podgrzewaczy wody etc., gdyż twarda woda przyczynia się do powstawania osadów, a co za tym idzie zmniejsza przepustowość rur i przewodów.

prysznic

Twarda woda a włosy

 

Dermatolodzy dostrzegają niekorzystny wpływ twardej wody na włosy. Mycie włosów w takiej wodzie może skutkować ich przesuszeniem oraz ich nadmierną łamliwością. Ponadto włosy mogą stracić naturalny blask oraz zacząć nadmiernie się plątać.

Co więcej, taka woda utrudnia rozpuszczanie się szamponów do włosów, przez co używa się więcej kosmetyku, który potem trudniej spłukać. Wśród czynników powodujących łupież wymienia się także niedostateczne spłukiwanie szamponu [Wysocka].

Co zrobić, aby uchronić włosy przez twardą wodą? Można zaopatrzyć się w specjalny filtr prysznicowy, który montuje się na bateriach prysznicowych lub wannowych.

Twarda woda a skóra

Twarda woda może wpłynąć także negatywnie na kondycję skóry, zwłaszcza delikatnej skóry twarzy. Kosmetolodzy badali zależność pomiędzy twardą wodą a cerą i doszli do wniosku, że wysoka zawartość związków wapnia i magnezu w wodzie może przyczynić się naruszenia naturalnej bariery ochronnej skóry w postaci płaszcza hydrolipidowego, a co za tym idzie doprowadzić do wysuszenia skóry [Sicińska].

Ponadto twarda woda może skutkować swędzeniem skóry, a także może doprowadzić do nasilenia zmian skórnych. Nie jest też wskazana do cery naczyniowej, gdyż prowadzić do rozszerzenia naczyń włosowatych oraz nasilenia rumienia [Zajączkowska].

W przypadku nadmiernego przesuszenia skóry, które może mieć związek z twardością wody, warto wyposażyć się w specjalny filtr zakładany na baterię łazienkową, a także zakupić specjalistyczne kosmetyki przeznaczone do suchej skóry. Do przesuszonej, swędzącej skóry można zastosować kosmetyki zawierające glicerynę, Lamesoft PO 65 czy Polyquaternium-7. Składniki te utrzymują odpowiednie nawilżenie skóry, natłuszczają ją oraz chronią przed niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych.

 

Powiązane artykuły: 

Nadmierne wydzielanie sebum - jak zmniejszyć? >>
Peeling skóry głowy – jak oczyścić skórę głowy w domu? >>
Ceramidy - czym są i jak stosować? W kremach i odżywkach >>

Bibliografia:

  1. Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Borgis - Nowa Medycyna 3/2002.
  2. Anna Zdanowicz, Beata Płatek, Twardość wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Analiza jakość wody SUW Józefów w aspekcie twardości, Józefów 2013.
  3. Aneta Sicińska, Ocena stanu cery suchej po zastosowaniu serii zabiegów z kwasem migdałowym, Kosmetologia Estetyczna 1 / 2015 / vol. 4.
  4. Wioleta Zajączkowska, Kosmetologia wobec problemów cery naczyniowej, artykuł internetowy formacie PDF, dostęp 23.03.2021 r.

Poznaj produkty Pirolam