Swędzenie skóry głowy - dlaczego? Przyczyny

Swędzenie skóry głowy - dlaczego? Przyczyny

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Swędzenie skóry głowy powodowane może być błędami w pielęgnacji i stylizacji włosów, ale nie tylko. Często przyczyną są schorzenia dermatologiczne, takie jak łupież.

Przyczyny swędzenia skóry głowy

Swędzenie skóry głowy jest męczącym objawem, którego przyczyny mogą być bardzo różne – od nieprawidłowej pielęgnacji po różnego typu schorzenia. Wymienić w tym kontekście można między innymi takie problemy, jak:

 

Pamiętaj – jeśli świąd skóry głowy utrzymuje się dłużej i towarzyszą mu niepokojące objawy skórne (łojotok, łuszczenie, grudki, krostki, zaczerwienienie itd.), należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem. Schorzenia dermatologiczne wymagają profesjonalnej terapii z użyciem m.in. specjalistycznych szamponów oraz środków farmakologicznych.

Swędząca skóra głowy i łupież

Gdy swędzi skóra głowy, możliwą przyczyną jest też łupież, w postaci suchej lub tłustej (łojotokowej). W tym przypadku głównym czynnikiem etiologicznym są grzyby innego rodzaju - drożdżaki Malassezia furfur.

Na co dzień bytują one w określonej ilości w ludzkiej skórze, nie powodując żadnych dolegliwości. Jednak w określonych okolicznościach następuje wzrost ich populacji, co prowadzić może m.in. do łupieżu. Środowiskiem sprzyjającym ich namnażaniu jest sebum, czyli wydzielina gruczołów łojowych, które często pracują ze zwiększonym natężeniem z powodu zaburzeń hormonalnych, ale też niewłaściwej pielęgnacji, stresu, czy złej diety.

Łupież jest dolegliwością przewlekłą i nawracającą. Jego usuwanie może trwać wiele miesięcy i wymaga zastosowania specjalistycznych środków. Warto polecić przede wszystkim szampony przeciwłupieżowe, które działają nie tylko na objawy, ale przede wszystkim na przyczynę problemu.

swędzenie skóry głowy

Dlaczego jeszcze swędzi skóra głowy?

Typowym problemem jest swędzenie skóry głowy po umyciu. W takim przypadku powodem występujących dolegliwości mogą być błędy w pielęgnacji i stylizacji, takie jak:

 

Wśród przyczyn swędzenia skóry głowy często wymienia się także stres. Czynnik ten powoduje zwiększoną syntezę hormonów steroidowych w organizmie, co z kolei może nasilać łojotok. Pod wpływem stresu zachodzi też zwiększone wydzielanie neuropeptydów (białek służących do przekazywania informacji między neuronami), czego efektem jest zaostrzenie objawów istniejących chorób skórnych.

 

Bibliografia:

  1. Dorota Trzmiel, Anna Lis-Święty, Beata Bergler-Czop, Klinika zakażeń grzybiczych skóry i jej przydatków w praktyce lekarza rodzinnego – problem ciągle aktualny, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 4.
  2. Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Nowa Medycyna 3/2002.
  3. Rola cyklopiroksolaminy w zwalczaniu łupieżu, Farmacja Praktyczna, 6 kwietnia 2010
  4. Beata Cygan, Postępowanie w łupieżu skóry owłosionej głowy, Lek w Polsce, vol 23 nr 5’13.
  5. Monika Skowron i inni, Analiza lotnych związków organicznych z powierzchni ludzkiej skóry, Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

Poznaj produkty Pirolam