Łupież tłusty - jak się objawia? Przyczyny i sposoby
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Łupież tłusty charakteryzuje się żółtymi, nieestetycznie wyglądającymi łuskami, pojawiającymi się na skórze głowy, które mogą nawarstwiać się, tworząc strupy. Za tę dolegliwość m.in. odpowiada grzyb drożdżopodobny z rodzaju Malassezia. Co może nasilić nieprzyjemne objawy i jak pozbyć się tłustego łupieżu?
Czym jest łupież tłusty?
Tłusty łupież stanowi odmianę łojotokowego zapalenia skóry. Obejmuje zazwyczaj owłosioną skórę głowy, ale może też występować na czole, brwiach, a nawet rzęsach. Łupież tłusty jest poważniejszym stanem od łupieżu zwykłego (tzw. suchego), co więcej może być następstwem nieleczonego lub niewłaściwie leczonego zwykłego łupieżu.
Zwykle obserwuje się dwa szczyty zachorowań: u nastolatków, czyli zwykle między 10. a 20. rokiem życia, a także u osób dorosłych powyżej 50. roku życia.
W przypadku młodzieży częstym czynnikiem wyzwalającym są zaburzenia hormonalne okresu dojrzewania. Natomiast w dojrzałym wieku może do tego przyczyniać się m.in. stres. Wymienione czynniki sprzyjają bowiem produkcji łupieżu o tłustym charakterze. Ten typ częściej pojawia się u mężczyzn niż u kobiet.
Przyczyny tłustego łupieżu
Jakie są przyczyny występowania łupieżu tłustego? W pierwszej kolejności należy wymienić zakażenie grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Malassezia. Ponadto wśród innych czynników odpowiedzialnych za ten rodzaj łupieżu, które mogą dodatkowo nasilić jego objawy, wylicza się:
- nieprawidłowe rogowacenie naskórka,
- zaburzenia hormonalne,
- stres,
- obniżenie odporności,
- długo utrzymujący się, nieleczony lub leczony niewłaściwie łupież zwykły (suchy).
Występują jeszcze dalsze uwarunkowania, które przyspieszają problemy związane z tłustym łupieżem. Są to m.in.:
- zła pielęgnacja włosów (opierająca się np. na zbyt rzadkim myciu włosów, czy niedokładnym spłukiwaniu szamponu i odżywki do włosów);
- przegrzanie skóry głowy i włosów (np. przez noszenie czapek i innych nakryć głowy, częste suszenie włosów gorącym strumieniem suszarki, używanie prostownicy, gorących wałków, klimatyzatory itp.);
Ten typ łupieżu można także wiązać z osłabieniem organizmu wywołanym zbyt długą antybiotykoterapią oraz długotrwałym podawaniem kortykosteroidów.
Objawy tłustego łupieżu
Jak rozpoznać łupież tłusty? Objawy tej dolegliwości są charakterystyczne. Na skórze głowy (która nierzadko jest zaczerwieniona i podrażniona) pojawiają się żółte łuski, w dalszym etapie często nawarstwiające się w strupy.
Występują w obszarach łojotokowych, głównie na skórze głowy, ale także mogą ujawnić się na czole, linii brwi, a nawet na twarzy, klatce piersiowej czy górnej części pleców. Oprócz tych wyraźnych oznak pojawia się jeszcze jeden przykry syndrom – tłuste włosy. Z łupieżem tłustym wiąże się również świąd zajętych okolic skóry. Nierzadko jest on uciążliwy, a drapanie może doprowadzić do nadkażenia bakteryjnego tego rejonu.
Czy łupież tłusty może mieć związek z wypadaniem włosów? Ten typ łupieżu jako taki nie prowadzi do łysienia, jednak przez nagminne drapanie się można podrażnić mieszki włosowe w zainfekowanej okolicy, co może wiązać się ze słabszą kondycją pasm i szybszym wypadaniem.
Postępowanie w przypadku występowania tłustego łupieżu
Nie powinno się lekceważyć tego stanu. Jak postępować zatem z tą nieestetyczną i dość często powracającą dolegliwością?
Pierwszym wyborem z reguły są preparaty działające miejscowo, w tym m.in. specjalistyczne szampony, które zawierają np. cyklopiroksolaminę. Szampon na łupież tłusty powinien łagodzić podrażnienia i stany zapalne wywołane grzybem Malassezia furfur, działać przeciwgrzybiczo, a także zwalczać uporczywy świąd skóry, usuwać zrogowaciały naskórek (czyli posiadać właściwości keratolityczne) oraz przeciwdziałać nawrotom
Dobrze też, aby taki specyfik przy okazji dbał o właściwe nawilżenie i odbudowę skóry głowy oraz włosów. Ważne jest także, by produkt przeciwłupieżowy kupować w aptece.
Jeśli profesjonalny, apteczny szampon nie zadziała na łupież tłusty, kolejny krok do zwalczenia problemu będą stanowiły leki, które powinien zalecić lekarz.
Domowe sposoby na tłusty łupież
Jeśli kłopot dopiero się pojawił bądź jeśli chcemy wspomóc, efekty stosowania szamponu przeciwłupieżowego, należy przede wszystkim postawić na właściwą higienę, czyli dokładne mycie głowy i porządne spłukiwanie z włosów szamponu. Warto zrezygnować z produktów, które mogą nasilić łojotokowe zapalenie skóry, czyli żele, lakiery, pianki, farby, spraye do włosów, suche szampony, maski bez spłukiwania, itp.
Poza tym należy zwrócić uwagę na metodę suszenia włosów. Najlepiej robić to krótko i niezbyt silnym oraz nie za gorącym strumieniem powietrza. Urządzeń typu lokówka, gorące wałki oraz prostownica najlepiej w czasie takiej kuracji w ogóle nie stosować.
Co na łupież tłusty działa korzystnie? Zdrowa dieta, w której nie brakuje witamin E, A oraz cynku.
Powiązane artykuły:
Domowe sposoby na łupież – tłusty i suchy >>
Jak walczyć z łupieżem? >>
Łupież i jego objawy >>
Bibliografia:
- Wysocka Marta, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Borgis – Nowa Medycyna 3/2002.
- Jabłońska Stefania, Majewski Sławomir, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2020, warszawa, 1, ISBN 9788320047073.
- Narbutt Joanna, Najczęstsze dermatozy w praktyce lekarza rodzinnego, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2019, ISBN 978-83-66310-51-3.
- Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatologia Kliniczna 2006. 8 (4): 229- 234.
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20510767/ [data dostępu: 27.07.2021].
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30130619/ [data dostępu: 27.07.2021].
- http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/04/ke2013.4-3.pdf [data dostępu: 27.07.2021].