Klimbazol - czym jest i jak działa?

Klimbazol - czym jest i jak działa?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Klimbazol należy do grupy substancji chemicznych o właściwościach, które znajdują zastosowanie w redukowaniu łupieżu. Z tego powodu jest jednym z popularnych składników szamponów przeciwłupieżowych, których formuła nie tylko ogranicza działanie grzybów, ale również pielęgnuje włosy i skórę głowy. Sprawdź, jak działa klimbazol i kiedy warto po niego sięgnąć.

Co to jest klimbazol?

Chociaż nazwy niektórych substancji aktywnych nadal wydają nam się obce i tajemnicze, to coraz częściej znajdujemy je na etykietach różnorodnych produktów pielęgnacyjnych. Do takiej grupy z pewnością można zaliczyć klimbazol (climbazol), czyli organiczny związek chemiczny.

Surowiec ten jest szeroko wykorzystywany zarówno w przemyśle leczniczym, jak i kosmetycznym. Jego właściwości wspomagają redukowanie symptomów m.in. łupieżu.

Klimbazol uznawany jest za preparat drugiej generacji, co oznacza, że charakteryzuje się lepszą rozpuszczalnością niż substancje należące do pierwszej generacji oraz wykazuje lepszą skuteczność w zwalczaniu łupieżu.

 

Klimbazol - działanie

Łupież jest pojęciem ogólnym przypisywanym nadmiernemu złuszczaniu się naskórka skóry gładkiej lub owłosionej skóry głowy. Kojarzymy go przede wszystkim jako łupież we włosach o charakterze drobnych białych łusek. Jeśli taki objaw wiąże się z mniejszym wydzielaniem sebum to mamy do czynienia z łupieżem zwykłym (zwanym również suchym). W przypadku zwiększonego łojotoku z łupieżem tłustym.

Warto wiedzieć, że żadna postać łupieżu nie jest jedynie defektem kosmetycznym. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia walki z łupieżem, a co się z tym wiąże, z doborem odpowiednio skomponowanych kosmetyków.

Od lat naukowcy wskazują na szereg możliwych przyczyn powstawania łupieżu, ale do dziś nie ustalono jednego konkretnego podłoża. Większość badaczy zgadza się jednak z twierdzeniem, że do łupieżu, nawet w najbardziej łagodnej formie, przyczynia się grzyb zwany Malassezia furfur (Pityrosporum ovale). To sprawia, że wiele środków przeciwłupieżowych opiera się na grzybobójczych składnikach aktywnych.

Takie też jest główne wskazanie klimbazolu. Jego struktura chemiczna pozwala na redukowanie symptomów wywołanych przez grzyby Malassezia furfur, Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, czy Microsporum canis. Wyjątkową aktywność wykazuje on właśnie wobec drożdżaków Malassezia furfur, przyczyniających się m.in. do wspomnianego łupieżu.

Dzięki temu klimbazol odnajdziemy m.in. w składzie szamponu na łupież oraz w innych produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych.

swędzenie skóry głowy

Szampon z klimbazolem

W jakich sytuacjach warto odwiedzić gabinet trychologiczny? Generalnie do trychologa można się wybrać z każdym problemem dotyczącym włosów oraz owłosionej skóry głowy. Trycholog posiada odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, by m.in. diagnozować przyczynę łupieżu oraz dobrać właściwe postępowanie.

Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku poważniejszych dolegliwości, do jakich można zaliczyć łysienie, warto skorzystać z pomocy lekarza, gdyż konieczne będzie przeprowadzenie szeregu badań, by postawić właściwe rozpoznanie oraz wdrożyć leczenie.

Zatem jaki szampon na łupież wybrać? Przede wszystkim, taki który:

Powyższe kryteria spełniają m.in. szampony z klimbazolem połączone w składzie z cyklopiroksolaminą. Aby przynosiły oczekiwany rezultat należy przestrzegać dokładnych zaleceń stosowania, zarówno podczas redukowania łupieżu, jak i w zapobieganiu jego nawrotom. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto skontaktować się ze specjalistą.

 

Powiązane artykuły: 

Grzybica skóry głowy - jak ją rozpoznać i leczyć? >>
Gliceryna na włosy - jak działa i kiedy stosować? >>
Badanie włosów – jakie wykonać? Rodzaje >>

Bibliografia:

  1. Stefania Jabłońska, Tadeusz Chorzelski: Choroby skóry, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1997, ISBN 83-200-2140-5.
  2. Marta Wysocka: Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Borgis - Nowa Medycyna 3/2002, czytelniamedyczna.pl, [dostęp online 09.11.2021].
  3. Miguel Paz-Alvareza, Paul D.A. Pudney, Jonathan Hadgraft, Majella E. Lane: Topical delivery of climbazole to mammalian skin, International Journal of Pharmaceutics, Volume 549, Issues 1–2, 5 October 2018, Pages 317-324, [dostęp online 08.11.2021].
  4. J Vanitha, A Saravana Kumar, M Ganesh and VS Saravanan: Comparative analysis of Climbazole in Pharmaceutical Formulation, Asian J. Research Chem., 1(1): July-Sept. 2008, ISSN 0974-4169, [dostęp online 08.11.2021].
  5. Marta Bednarek, Claudia Musiał: Najczęstsze problemy pacjenta trychologicznego – choroby skóry głowy, Kosmetologia Estetyczna, 3 / 2019 / vol. 8, [dostęp online 08.11.2021].
  6. Andrzej Kaszuba: Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009. ISBN 978-83-7609-039-9.
  7. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, wyd. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN: 978-83-200-4707-3.
  8. Boni E. Elewski: Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000, ISBN 83-86019-86-1.

Poznaj produkty Pirolam