Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Czyszczenie szczotki do włosów wbrew pozorom nie jest takie łatwe. Trzeba wiedzieć, jak to zrobić, by pozbyć się z niej kurzu i włosów wraz z bakteriami oraz by po czyszczeniu nie elektryzowała i dobrze spełniała swoje funkcje.

Dlaczego należy dbać o higienę szczotki do włosów?

Szczotka do włosów to – przede wszystkim dla kobiet – jeden z najczęściej używanych przyborów pielęgnacyjnych. Długie włosy z reguły szczotkuje się co najmniej dwa razy dziennie, co ma na celu nie tylko wygładzanie splątanych kosmyków. Wraz z nim pozbywamy się "martwych" włosów oraz rozmaitych zanieczyszczeń osiadających wśród pasm – kurzu, fragmentów złuszczonego naskórka, łoju itd.

Dlaczego czyszczenie szczotki do włosów jest ważne? Ponieważ nagromadzenie na niej zanieczyszczeń może później negatywnie wpływać na pielęgnację włosów, przyspieszać ich brudzenie i przetłuszczanie. Ponadto podczas czesania może dochodzić do drobnych i delikatnych podrażnień skóry (szczególnie, jeśli szczotka ma ostro zakończone ząbki). Jeśli do mikrouszkodzeń dostaną się zalegające na szczotce drobnoustroje, ich negatywne działanie może zostać spotęgowane i przyczynić się np. do powstania łupieżu.

W szczególności szczotki posiadające gęste ząbki lub włosie (np. te z włosia naturalnego) narażone są na nagromadzenie zanieczyszczeń, a przy tym wyjątkowo trudno jest się ich pozbyć. W takiej sytuacji czyszczenie powinno być wykonywane regularnie, w przeciwnym razie "martwych", splątanych włosów może nazbierać się na niej tak dużo, że nie da się ich już wyciągnąć, a wówczas pozostaje wymienić szczotkę na nową.

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z kurzu?

Często podczas czyszczenia szczotki do włosów najwięcej problemów nie nastręczają wcale splątane, łodygi, ale właśnie drobne pyłki kurzu zalegające między ząbkami, u ich nasady. Dlaczego kurz tak łatwo się gromadzi, a tak trudno się go pozbyć? Otóż zarówno w ciągu dnia, jak i podczas snu, włosy zbierają kurz z otoczenia, łatwo dostający się pomiędzy kosmyki. Podczas czesania jego drobinki dostają się między ząbki szczotki i chętnie tam zostają, sklejane potem i łojem produkowanym przez skórę głowy.

Dodatkowo niektóre kobiety popełniają błąd i trzymają szczotkę do włosów na wierzchu, zwróconą ząbkami ku górze. Jest to idealna sytuacja, by kurz unoszący się w powietrzu swobodnie na niej osiadał, szczególnie kiedy szczotka przechowywana jest w łazience, gdzie uwalnia się bardzo dużo kurzu z ręczników, ubrań, szlafroków itd.

Aby dokładnie wymyć ze szczotki przyklejony kurz, można uciec się do kilku sprawdzonych sposobów. Najprostszym jest wypłukanie jej w ciepłej wodzie z dodatkiem preparatu myjącego – mydła lub szamponu. Szampon nadaje się do tego o tyle lepiej, że nie pozostawia osadu i niweluje elektryzowanie się szczotki.

Dość popularnym sposobem jest także czyszczenie szczotki do włosów pianką do golenia. Jak to się robi? Najpierw należy ręcznie usunąć z niej martwe włosy i większe zanieczyszczenia, a następnie spryskać całość pianką do golenia i pozostawić na kilka minut. Po tym czasie obficie spłukać szczotkę ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia lub wysuszyć suszarką do włosów.

Kurz można też próbować usunąć na sucho, używając np. starej, zużytej szczoteczki do zębów. Wymiatanie kurzu może okazać się skuteczne, jeśli nie jest on zbyt sklejony.

szczotka do włosów - jak ją wyczyścić z kurzu

Jak czyścić szczotkę z włosia dzika?

O ile szczotkę wykonaną z plastiku czy innego tworzywa sztucznego można bez obaw płukać pod wodą, o tyle proces czyszczenia utrudniony jest w przypadku przyborów wykonanych z materiałów naturalnych (np. z włosia dzika). Czy oznacza to, że są one gorsze? Absolutnie nie. Szczotka z naturalnego włosia posiada wiele istotnych zalet:

Jak czyścić szczotkę z dzika? Ponieważ włosie jest na niej gęste, trudniej usunąć spomiędzy niego martwe włosy i kurz. Kiedy łodygi są zbyt mocno wplątane, nie warto ciągnąć ich na siłę (można wtedy wyrwać również włosie). Lepiej najbardziej oporne supełki delikatnie poprzecinać małymi nożyczkami.

Zabrudzenia najlepiej wyczesywać z włosia drugą szczotkę (np. plastikową), szczoteczką do zębów lub grzebieniem o gęstych ząbkach. Trzeba robić to regularnie, żeby nie doprowadzić do ich nadmiernego nagromadzenia.

Jak wyczyścić szczotkę z dzika na mokro? Można myć ją w ciepłej wodzie, jednak warto używać do tego takich detergentów, jakich używa się do włosów – szamponu i odżywki. Włosie będzie wówczas miękkie i przyjemne w dotyku.

Jak umyć szczotkę do włosów?

Podstawą czyszczenia szczotki do włosów jest usuwanie z niej większych zanieczyszczeń po każdym czesaniu. Kłębki "martwych" włosów powinno się każdorazowo wyciągać spomiędzy ząbków, by znajdujące się na nich bakterie nie mogły się swobodnie namnażać. Systematyczne dbanie o higienę szczotki oraz trzymanie jej w etui, kosmetyczne lub po prostu zamkniętej szafce spokojnie wystarcza, by była ona czysta, a jej używanie – bezpieczne.

Od czasu do czasu jednak, kiedy na szczotce zbierze się drobny kurz, fragmenty naskórka oraz pot i łój ze skóry głowy, powinno się wyczyścić ją na mokro, z użyciem odpowiednich detergentów. Jak myć szczotkę do włosów? Kiedy jest ona wykonana cała z plastiku, nie ma z tym żadnego problemu, ponieważ całość można włożyć pod strumień ciepłej wody i dokładnie umyć, np. z użyciem mydła. Szczotkę z włosia naturalnego warto pielęgnować takimi samymi preparatami, jakie stosowane są do pielęgnacji włosów.

Problemem może być mycie szczotki, której metalowe ząbki zagłębione są w gumowej "poduszce". Trzeba myć ją tak, by woda nie dostała się pod gumowy element, w przeciwnym razie – jej późniejsze schnięcie może trwać bardzo długo.

Ponieważ na szczotce do włosów w łatwy sposób przenoszone są wszelkiego rodzaju drobnoustroje, należy dbać o to, by każdy (nawet wśród domowników) miał własną i nie dzielił się nią z innymi. O higienę szczotki należy dbać niemal w takim samym stopniu, jak w przypadku szczoteczki do zębów.

jak umyć szczotkę do włosów

 

Powiązane artykuły: 

Cebulki włosów - jak pobudzić uśpione? >>
Swędzenie skóry głowy - dlaczego? Przyczyny >>
Twarda woda - co to jest? Wpływ na włosy i skórę >>

Bibliografia:

  1. A. Kołomycew, Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
  2. J. Arct, K. Pytkowska, Kosmetologia włosów, Wrocław 2020.

Poznaj produkty Pirolam