Jak prawidłowo myć włosy? Instrukcja krok po kroku

Jak prawidłowo myć włosy? Instrukcja krok po kroku

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak prawidłowo myć włosy? Prawidłowa technika ma ogromny wpływ na kondycję nie tylko samych włosów, ale przede wszystkim skóry głowy. Zobacz, co zrobić, aby uniknąć przesuszenia, łojotoku, łupieżu. Poznaj instrukcję mycia włosów krok po kroku.

Jak dokładnie myć włosy?

Jak myć włosy, by zapewnić im właściwą pielęgnację? Co zrobić, by odpowiednio je nawilżyć, odżywić i wzmocnić? Jakich błędów unikać, by nie doprowadzić do powstania problemów skórnych? Prawidłowe mycie włosów to klucz do tego, by fryzura wyglądała zdrowo, a rozczesywanie nie nastręczało większych problemów. Dlatego warto poznać podstawowe zasady oraz techniki.

Jak prawidłowo myć włosy krok po kroku?

 

Metody mycia włosów

Pamiętaj, że powyższy schemat ma charakter ogólny i nie zawsze wystarczający, zwłaszcza w przypadku włosów „problemowych”. Opisana technika określana jest mianem „M”, co oznacza wyłącznie mycie, bez użycia innych środków pielęgnujących. Istnieje jednak wiele modyfikacji metod mycia włosów, różniących się między innymi sposobem nakładania szamponu oraz odżywki na głowę i kolejnością użytych produktów. I tak:

  • metoda MO to nic innego jak mycie z użyciem szamponu (M), a następnie odżywienie włosów za pomocą wybranego preparatu (O). Zalecana w przypadku włosów, które na co dzień nie przysparzają większych problemów, jeśli chodzi o rozczesywanie, wygląd i ogólną kondycję. Nałożona na koniec odżywka w zależności od wybranego specyfiku nawilża, nadaje połysku, ułatwia rozczesywanie;
  • metoda OM zakłada wykonanie wspomnianych czynności w odwrotnej kolejności (tzw. odwrócone mycie włosów). Najczęściej rekomenduje się ją do pielęgnacji włosów długich, falujących, o średniej porowatości. Nałożenie odżywki przed myciem ma na celu przede wszystkim ochronę włosów przed działaniem agresywnych składników, które mogą się znajdować w źle dobranym szamponie;
  • mycie włosów OMO stanowi połączenie metod opisanych wyżej, a skrót ten można odczytać jako odżywianie – mycie – odżywianie. Technikę tę poleca się posiadaczkom i posiadaczom włosów kręconych, przesuszonych, silnie porowatych. Nałożona na wstępie odżywka umożliwia rozczesanie i chroni przed wysuszeniem w czasie mycia, natomiast powtórzenie zabiegu na koniec wydatnie poprawia kondycję i wygląd włosów, zapobiega ich puszeniu się, nadaje jedwabisty połysk;
  • mycie włosów metodą kubeczkową polega na użyciu piany wytworzonej przed naniesieniem szamponu na włosy. Preparat miesza się uprzednio z wodą w niewielkim pojemniku, a dopiero w drugiej kolejności aplikuje na głowę. W ten sposób szampon lepiej rozprowadza się na włosach, a także łatwiej z nich wypłukuje.
metody mycia włosów

Najczęstsze błędy przy myciu włosów

Mycie włosów jest czynnością, w trakcie której popełnić można wiele błędów. Część z nich może mieć poważne konsekwencje. Czego należy się wystrzegać?

 

Jak często myć włosy?

Ostatni z często popełnianych błędów, to stosowanie szamponów i odżywek z niewłaściwą częstotliwością – za rzadko lub za często. Należy przy tym pamiętać, że dermatologia i trychologia nie dostarczają w tej materii prostej, uniwersalnej recepty.

Odpowiedź na pytanie, co jest bardziej wskazane – rzadkie, czy częste mycie włosów, w dużej mierze zależy od ich charakteru (proste, kręcone, suche, tłuste) a przede wszystkim stanu i typu skóry. Zazwyczaj zaleca się, by czynić to co 2-3 dni (2-3 razy w tygodniu).

Częstsze, w tym codzienne mycie włosów prowadzi do przesuszania, co paradoksalnie może powodować łojotok (gruczoły wydzielają sebum z większym natężeniem, aby nawilżyć i natłuścić skórę). Włosy stają się wówczas zniszczone i dodatkowo tłuste, co może skłaniać do jeszcze częstszego mycia. W ten sposób nakręca się błędne koło. Rozwiązaniem, które pomaga uniknąć tej pułapki, jest stosowanie szamponów zapewniających głębokie nawilżenie i odżywienie, a jednocześnie hamujących rozwój grzybów kolonizujących pokłady wydzielanego sebum i powodujących łupież czy grzybicę.

jak często myć włosy

 

Powiązane artykuły: 

Peeling skóry głowy – jak oczyścić skórę głowy w domu? >>
Jak wyczyścić szczotkę do włosów? >>
Twarda woda - co to jest? Wpływ na włosy i skórę >>

Bibliografia:

  1. Potrójne zwycięstwo w walce z łupieżem, https://www.pirolam.pl/produkty-pirolam/szampon-przeciwlupiezowy, data dostępu 07.06.2021.
  2. Monika Skowron i inni, Analiza lotnych związków organicznych z powierzchni ludzkiej skóry, Instytut Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.
  3. Marta Wysocka, Łupież jako objaw – jego etiopatogeneza, leczenie i zapobieganie, Nowa Medycyna 3/2002.
Szampon

PIROLAM®

Szampon przeciwłupieżowy 150ml

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam