Gliceryna na włosy - jak działa i kiedy stosować?

Gliceryna na włosy - jak działa i kiedy stosować?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Gliceryna na włosy to substancja powszechnie wykorzystywana w kosmetykach do higieny i pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Można ją odnaleźć zarówno w mniej lub bardziej specjalistycznych szamponach, jak i maskach, czy odżywkach. Sprawdź, jak działa gliceryna na włosy i kiedy warto ją stosować.

Co to jest gliceryna?

Gliceryna, znana pod bardziej fachową nazwą, jako glicerol, czy kod E422, to bezbarwna, bezwonna, słodkawa i syropowata substancja chemiczna, która w temperaturze pokojowej przyjmuje postać cieczy. To organiczny związek chemiczny będący alkoholem trójwodorotlenowym.

Może być pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. W pierwszym przypadku pozyskiwana jest na drodze reakcji zmydlania tłuszczów, do czego wykorzystuje się tłuszcz roślinny lub zwierzęcy. Produkt syntetyczny powstaje poprzez utlenienie propylenu lub jako produkt uboczny w trakcie produkcji biopaliw.

I chociaż definicję gliceryny mogą powtórzyć nieliczni, to większość osób kojarzy ją jako komponent wielu produktów. Do czego jest gliceryna dostępna na rynku? Jest globalnie wykorzystywana w różnych gałęziach przemysłu, zarówno spożywczym, farmaceutycznym, tekstylnym, a nawet samochodowym, czy militarnym. Szerokiemu gronu odbiorców jest jednak znana głównie jako składnik wielu kosmetyków.

W czym jest gliceryna kosmetyczna? Występuje m.in. w:

 

Gliceryna na włosy

Gliceryna zawarta w produktach kosmetycznych ceniona jest przede wszystkim za wysoką higroskopijność, czyli dobre wchłanianie wody oraz wyjątkowe właściwości nawilżające. To sprawia, że jest często wykorzystywana w kosmetykach do mycia i pielęgnacji włosów. W jakim celu? Gliceryna na włosy w głównej mierze je uelastycznia oraz głęboko nawilża. Co więcej, odpowiednie nawilżenie zapewnia również skórze głowy.

Dzięki temu gliceryna do włosów obecna jest zarówno w szamponach do różnych typów włosów, odżywkach, maskach, czy innych preparatach pielęgnacyjnych. Można ją również wykorzystywać jako łącznik różnych substancji aktywnych i tworzyć własne kompozycje kosmetyków do włosów. Sprawdzi się także, jako dodatek wzbogacający produkty kosmetyczne, które już mamy na półkach. W tym celu najlepiej sięgnąć po glicerynę farmaceutyczną.

W jaki sposób możemy przygotować miksturę z gliceryną? Istnieją różne możliwości. Można m.in.:

  • kilka kropli surowca dodać do gotowej odżywki, nałożyć na włosy i skórę głowy, po czym zmyć po kilku lub kilkunastu minutach;
  • wymieszać ok. 10 g gliceryny z 50 ml wody w butelce z atomizerem, a gotowym preparatem spryskiwać włosy i pozostawiać do wyschnięcia. Taką formułę można wzbogacić wybranymi olejkami do konkretnego rodzaju włosów;
  • nakładać czystą glicerynę na końcówki włosów, zabezpieczyć je na noc, a rano dokładnie spłukać.
gliceryna na włosy

Szampon z gliceryną

Mało kto tworzy w domu autorskie kosmetyki z gliceryną, tym bardziej, że nie brakuje jej w produktach powszechnie dostępnych na półkach w drogeriach, czy aptekach. Ponadto nie zawsze jesteśmy w stanie samodzielnie określić, jak stosować glicerynę na włosy, które mają skłonność do różnego rodzaju problemów.

Robią to za nas producenci kosmetyków, którzy łączą specjalne kompozycje starannie wyselekcjonowanych składników w odpowiednich proporcjach. Nie zapominają przy tym o glicerynie, dlatego można ją znaleźć w szamponach dedykowanych różnym rodzajom włosów. Nie brakuje jej zatem ani w szamponach nawilżających, ani w szamponach przeciwłupieżowych.

Jak często sięgać po szampon z gliceryną? To wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. Istnieją szampony do codziennego stosowania, jak i bardziej specjalistyczne, których należy używać zgodnie z zaleceniami widniejącymi na etykiecie, np. 2 razy w tygodniu, przez miesiąc.

Sam schemat stosowania szamponów z gliceryną nie różni się przeważnie od standardowego mycia włosów i skóry głowy.

Zazwyczaj należy:

 

Gliceryna na włosy kręcone

Gliceryna to surowiec, który można nakładać na różne typy włosów, ale jak jest w przypadku loków? Osoby z kręconymi włosami często uskarżają się na problemy z ujarzmieniem swojej fryzury. Z natury mają na głowie burzę włosów, którą zazwyczaj próbują nieco okiełznać i wygładzić. W dodatku kręcone włosy należą przeważnie do grupy włosów wysokoporowatych, co oznacza, że są podatne na uszkodzenia i łamliwość. Należy zatem do ich pielęgnacji podchodzić z pewną dozą ostrożności.

Kosmetyki do włosów kręconych muszą przede wszystkim charakteryzować się odpowiednią równowagą PEH, czyli balansem pomiędzy dawką protein, emolientów i humektantów. Czy jest w nich zatem miejsce na glicerynę? Owszem, gdyż surowiec ten należy do humektantów, co oznacza, że wykazuje działanie absorbujące wodę oraz nawilżające.

Gliceryna na włosy kręcone powinna być jednak stosowana z wyczuciem. Właściwie dobrana dawka zapewni pożądane nawilżenie, ale nie doprowadzi do efektu puszenia się włosów. Należy również pamiętać o tym, aby loki traktować podczas mycia, suszenia i pielęgnacji wyjątkowo delikatnie, a rozczesywać je kiedy są jeszcze mokre.

gliceryna na włosy kręcone

Efekty gliceryny na włosy

W kosmetykach do włosów coraz częściej szukamy bardzo wymyślnych, unikatowych i nowoczesnych substancji, które całkowicie odmienią wygląd i kondycję naszych włosów. Czasem jednak warto sięgnąć po najprostsze rozwiązania, które mogą okazać się najbardziej skuteczne. Takie mogą okazać się efekty gliceryny na włosy, która odpowiednio je uelastycznia i nawilża. Dzięki temu stają się one bardziej:

 

Nawilżona zostaje również skóra głowy, co ma szczególne znaczenie u osób, które zmagają się z jej przesuszeniem.

Warto jednak uważać, aby glicerynę stosować z umiarem i przestrzegać pewnych zasad nakładania, zarówno techniki, jak i częstotliwości. W innym wypadku można uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego.

Istotne jest także to, aby po zastosowaniu gliceryny na włosy nie używać gorącej wody, suszarki, lokówki, czy prostownicy. Takie połączenie może doprowadzić do zniszczenia struktury włosów, a tym samym wpłynąć negatywnie na ich kondycję.

 

Powiązane artykuły: 

Proteiny na włosy – czym są i jak stosować? >>
Cebulki włosów - jak pobudzić uśpione? >>
Peeling skóry głowy – jak oczyścić skórę głowy w domu? >>

Bibliografia:

  1. Romuald Hassa (red.), Janusz Mrzigod (red.), Janusz Nowakowski (red.): Podręczny słownik chemiczny, Videograf II, Katowice 2004, s. 147, ISBN 83-7183-240-0.
  2. Marcin Cichy: Nowe kierunki wykorzystania glicerolu w przemyśle chemicznym, Zakład Technologii Chemicznej , Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, [dostęp online: 10.11.2021].
  3. Witold Podkówka: Biogliceryna, Przegląd hodowlany, nr 2/2006, [dostęp online: 10.11.2021].
  4. Farmakopea Polska VIII, Polskie Towarzystwo Farmaceutyczne, Warszawa: Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, 2008, s. 3491, ISBN 978-83-88157-53-0.
  5. Andrzej Kaszuba: Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner, Wrocław 2009. ISBN 978-83-7609-039-9.
  6. Maria Błaszczyk-Kostanecka, Hanna Wolska H.: Dermatologia w praktyce. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9.

Poznaj produkty Pirolam