Objawy grzybicy pochwy – jakie są?

Objawy grzybicy pochwy – jakie są?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Objawy grzybicy pochwy mogą występować z różnym natężeniem. Niektóre pojawiają się szybciej, inne występują później, po rozwinięciu zakażenia. Jak rozpoznać grzybiczą infekcję okolic intymnych?

Pierwsze objawy grzybicy pochwy

Grzybica pochwy to dolegliwość, która przynajmniej raz w życiu dotyka właściwie każdą kobietę. W zdecydowanej większości przypadków za jej rozwój odpowiedzialne są drożdżaki Candida albicans, dlatego bywa ona nazywana również kandydozą. Zarazić się jest łatwo, a do najczęściej predysponujących czynników należą:

Grzybica pochwy rozwija się bardzo szybko, a symptomy stają się uciążliwe w ciągu kilku lub kilkunastu godzin. Jakie są pierwsze objawy grzybicy miejsc intymnych i jak zorientować się, że doszło do zakażenia? Na początku infekcja może nie dawać objawów widocznych gołym okiem, ale przeważnie już wtedy występują dolegliwości takie jak:

Jakie są objawy grzybicy pochwy?

Ze względu na to, że zakażenie grzybicze miejsc intymnych postępuje szybko, w ciągu zaledwie godzin pojawiają się także inne jego symptomy, a te istniejące wcześniej ulegają znacznemu nasileniu. Przede wszystkim są to:

Objawy infekcji grzybiczej szybko postępują i nasilają się, jednak po wdrożeniu odpowiedniego, skutecznego leczenia również szybko ustępują. Zanim jednak leczenie usuwające przyczynę zakażenia i hamujące namnażanie grzybów przyniesie skutek, można spróbować metod niwelujących dokuczliwe symptomy. Najważniejsza jest właściwa higiena miejsc intymnych, do której można używać preparatów łagodzących podrażnienie i świąd, delikatnie oczyszczających i działających przeciwzapalnie oraz łagodząco.

Warto także pamiętać, że – podobnie jak w przypadku innych dolegliwości – tak i w grzybicy pochwy, objawy u różnych pacjentek mogą występować z różnym natężeniem lub pojawiać się w różnej kolejności. Kobiety o wysokim progu odczuwania bólu mogą w ogóle nie odczuwać dolegliwości bólowych, a pierwszym objawem będą u nich upławy. U innych najbardziej dające się we znaki może być swędzenie. Wiele zależy od indywidualnych cech organizmu oraz np. od stosowanych metod pielęgnacji.

objawy grzybicy pochwy

Grzybica pochwy bez objawów

Może się zdarzyć, że grzybica pochwy przebiega bezobjawowo, choć nie są to częste przypadki. Może być również tak, że jedynym symptomem zakażenia jest biała wydzielina, która zostanie przez

pacjentkę niezauważona. Wówczas o zakażeniu można dowiedzieć się podczas rutynowej wizyty u ginekologa lub podczas badań – profilaktycznych albo związanych z całkiem inną dolegliwością.

Jednym z badań, w których określa się zmiany zapalne i odczynowe – w tym zakażenie grzybami – jest cytologia. Między innymi właśnie dlatego warto wykonywać ją systematycznie, najlepiej raz do roku, kiedy nie dzieje się nic niepokojącego. Regularna profilaktyka może uchronić organizm przed poważnymi konsekwencjami pozornie niegroźnych przypadłości.

Nieleczona grzybica okolic intymnych może rozprzestrzeniać się na inne narządy lub rozwijać w stany zapalne. Dlatego tak ważne jest monitorowanie własnego stanu zdrowia i nielekceważenie objawów. Swędzenie, pieczenie i upławy powinny być jak najszybciej niwelowane poprzez zastosowanie odpowiednich środków przeciwgrzybiczych. Niektóre z nich przeznaczone są do aplikacji dopochwowej i dostępne w aptekach bez recepty. Posiadają szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego, niszcząc drobnoustroje i hamując ich namnażanie. Terapię można wspierać środkami miejscowymi do stosowania na zewnątrz – kremem, maścią lub żelem.

Jeśli terapia taka nie przyniesie spodziewanych rezultatów, a objawy utrzymają się mimo jej zastosowania, należy zgłosić się do lekarza.

 

Powiązane artykuły:

Nieleczona grzybica pochwy – jakie są konsekwencje? >>
Leki dopochwowe – jaki lek wybrać? >>
Grzybica pochwy po antybiotyku – jak jej uniknąć? >>

Bibliografia:

1. M. Staniszewska, M. Bondaryk, M. Kowalska, U. Magda, M. Łuka, Z. Ochal, W. Kurzątkowski, Patogeneza i leczenie zakażeń Candida SPP., w: Postępy Mikrobiologii, 2014, 53, 3, 229–240 http://www.pm.microbiology.pl/web/archiwum/vol5332014229.pdf [28.02.2022]

2. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, w: Ginekologia Polska, 2008, 79, 638-652

INTIMA VAG

PIROLAM®

Clotrimazolum

Pirolam INTIMA Vag: 

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam