Leki dopochwowe – jaki lek wybrać?
Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.
Leki dopochwowe stosuje się najczęściej w infekcjach pochwy i sromu. Sprawdź, jakie są rodzaje leków dopochwowych, jak należy je stosować oraz w jakich sytuacjach warto sięgnąć po preparaty bez recepty.
Kiedy stosuje się leki dopochwowe?
Leki dopochwowe znajdują zastosowanie w różnego rodzaju infekcjach intymnych. Zakażenia pochwy i sromu stanowią jedną z najczęstszych przyczyn wizyt w gabinetach ginekologicznych. Uważa się, że każda kobieta co najmniej raz w życiu zachoruje na infekcję intymną. Z badań epidemiologicznych wynika, że aż 75 proc. kobiet w wieku 15-49 lat doświadcza objawowej infekcji grzybiczej [Białka, Wiewióra, Drosdzol-Cop]. U pacjentek najczęściej stwierdza się drożdżakowe zapalenie pochwy i sromu (VVC), infekcję wywołaną przez grzyby z gatunku Candida albicans, nazywane drożdżakami. Grzybica pochwy zazwyczaj rozwija się na skutek:
-
nieprawidłowej higieny okolic intymnych,
-
ryzykownych zachowań seksualnych,
-
częstego współżycia seksualnego,
-
stosowania glikortykosteroidów, leków cytostatycznych oraz immunosupresyjnych,
-
stosowania barierowych środków antykoncepcyjnych,
-
występowania zaburzeń odporności,
-
nieprawidłowego sposobu żywienia (nadmiar cukrów i znikoma ilość produktów przetworzonych przez bakterie mlekowe).
Warto wiedzieć, że leki dopochwowe stosuje się także w infekcjach pochwy i sromu o podłożu bakteryjnym. Ponadto wskazaniem do stosowania tego typu preparatów są dolegliwości narządu rodnego związane z menopauzą.
Rodzaje leków dopochwowych
Leki dopochwowe występują pod różnymi postaciami. W aptekach można kupić:
-
globulki dopochwowe – preparaty w formie tabletek, które umieszcza się w pochwie;
-
kremy dopochwowe – wyroby medyczne w formie kremu, które aplikuje dopochwowo się za pomocą specjalnego aplikatora;
-
pianki dopochwowe – preparaty zbliżone do powyższych, różniące się przede wszystkim konsystencją (pianka zamiast kremu);
-
żele dopochwowe – stosuje się je podobnie jak kremy i pianki.
Warto wiedzieć, że tabletki dopochwowe oraz inne środki, dostępne są zarówno bez recepty, jak i wydawane z przepisu lekarza.
Jak stosować leki dopochwowe?
Wiele pacjentek zastanawia się, jak stosować preparaty dopochwowe. Warto wiedzieć, że dawkowanie jest uzależnione od rodzaju danego preparatu na infekcje intymne. Dlatego przed zażyciem jakiegokolwiek środka dostępnego bez recepty, należy zapoznać się z jego ulotką. Natomiast w przypadku leków wydawanych na receptę, należy stosować się do zaleceń lekarza, po uprzednim zapoznaniu się z informacjami z ulotki.
Istnieją jednak pewne zalecenia, które dotyczą większości leków na infekcje intymne. Pacjentkom zwykle zaleca się, aby w trakcie terapii nie przeprowadzały irygacji pochwy oraz nie stosowały środków plemnikobójczych. Ponadto leków dopochwowych nie stosuje się w czasie menstruacji. Co więcej, w czasie leczenia należy powstrzymać się od kontaktów seksualnych, ponieważ infekcja może zostać przeniesiona na partnera.
Leki dopochwowe bez recepty
W przypadku zaobserwowania objawów typowych dla grzybicy pochwy, można zastosować leki bez recepty przeznaczone do stosowania miejscowego. Wśród najczęstszych symptomów grzybiczego zakażenia pochwy wymienia się:
-
ból i pieczenie, pogarszające się na skutek drapania,
-
upławy w postaci białej, bezwonnej, „serowatej” wydzieliny z pochwy.
Po zaobserwowaniu takich dolegliwości, pacjentki mogą sięgnąć po lek na infekcje intymne bez recepty. Wiele dostępnych na rynku preparatów zawiera w składzie klotrymazol – substancję czynną o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Klotrymazol niszczy grzyby oraz hamuje ich wzrost. Znajduje zastosowanie nie tylko w zwalczaniu drożdżaków, ale także dermatofitów i pleśni. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się globulki dopochwowe bez recepty, które stosuje się w dawce jednorazowej. Oznacza to, że kupuje się preparat zawierający tylko jedną tabletkę przeznaczoną do jednej aplikacji.
Warto jednak wiedzieć, że istnieją pewne środki ostrożności, które należy wziąć pod uwagę przed zastosowaniem leków dopochwowych bez recepty. Zasadniczo należy zachować ostrożność, jeśli infekcja intymna wystąpiła po raz pierwszy. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą. Podobne zalecania dotyczą nawracających infekcji pochwy i sromu. Również w przypadku występowania niepokojących objawów towarzyszących, takich jak gorączka, ból w dolnej części brzucha, nudności czy cuchnące upławy, warto sięgnąć opinii lekarza przed zażyciem leków OCT.
Pacjentki powinny także pamiętać, że w przypadku braku poprawy po upływie 7 dni od zastosowania preparatów bez recepty, należy skonsultować się z lekarzem. Natomiast w przypadku nasilenia objawów, wizytę u lekarza należy umówić niezwłocznie w celu przeprowadzenia badań, które ustalą przyczynę infekcji.
Powiązane artykuły:
Wydzielina z pochwy – jaka powinna być prawidłowa? >>
Higiena intymna – jak pielęgnować okolice intymne? >>
Nieleczona grzybica pochwy – jakie są konsekwencje? >>
Bibliografia:
1. Agnieszka Białka, Klaudia Wiewióra, Agnieszka Grosdzo-Cop, Ostre i przewlekłe infekcje grzybicze sromu i pochwy – standardy terapeutyczne, Forum Położnictwa i Ginekologii nr 46, czerwiec 2019, https://www.forumginekologii.pl/artykul/ostre-i-przewlekle-infekcje-grzybicze-sromu-i-pochwy-standardy-terapeutyczne [dostęp 31.03.2022 r.]
2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zastosowania produktów GINEintima® w ginekologii, Ginekol Pol. 2014, 85, s. 557-559.
3. Stanowisko zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie leczenia ostrego i nawrotowego grzybiczego zapalenia pochwy i sromu – stan wiedzy na 2008 rok, Ginekol Pol. 2008, 79, s. 638-652