Leczenie grzybicy

Leczenie grzybicy

Grzybica skóry jest zapalnym procesem chorobowym o różnym nasileniu. Wywołują ją grzyby chorobotwórcze, najczęściej tzw. dermatofity i grzyby drożdżopodobne, ale również grzyby pleśniowe. Choroba atakuje zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Grzybica może obejmować skórę gładką, owłosioną i paznokcie. Zmiany skórne w przebiegu grzybicy mają postać owalnych ognisk o charakterze rumieniowym z widocznym złuszczaniem oraz towarzyszącym, zazwyczaj wyraźnym świądem.

Jak można zarazić się grzybicą?


Grzyby chorobotwórcze bardzo łatwo przenoszą się bezpośrednio z osoby chorej na osoby z najbliższego otoczenia. Częstym źródłem zakażenia są również zwierzęta, najczęściej świnki morskie, chomiki, koty, psy. Grzybicą możemy się zakazić także w sposób pośredni przez kontakt z zarodnikami grzybów, które znajdują się w miejscach publicznych takich jak: siłownie, sauny, pływalnie, a także na meblach, ubraniach, szczotkach do włosów oraz innych przedmiotach codziennego użytku.

Ogromna liczba osób dotkniętych tym schorzeniem sprawiła, że grzybicę uznaje się za chorobę cywilizacyjną. Możemy się nią zakazić praktycznie wszędzie. Oczywiście lepiej jest zapobiegać niż leczyć, dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowej higieny.

W jaki sposób można zapobiec zakażeniu grzybicą?

Leczenie grzybicy 

W większości przypadków mniej rozległych grzybic skóry gładkiej oraz grzybicy stóp wystarczające jest leczenie miejscowe. W tym celu stosuje się nowoczesne preparaty przeciwgrzybicze, które skutecznie zwalczają chorobotwórcze grzyby, a także łagodzą towarzyszący chorobie stan zapalny. Na szczególną uwagę zasługują preparaty z cyklopiroksolaminą.

Cyklopiroksolamina posiada bardzo szerokie spektrum działania przeciwgrzybiczego, dodatkowo działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dostępność kilku postaci farmaceutycznych pozwala dobrać odpowiednią formę do lokalizacji schorzenia. W przypadkach zmian zlokalizowanych na twarzy, w pachwinach, pod piersiami lub w fałdach skórnych warto wybrać preparat postaci zawiesiny. Zawiesina jest lekką i delikatną formą o kremowej konsystencji. Taka forma dobrze się sprawdza w leczeniu zmian na skórze gładkiej. W przypadku grzybicy stóp bardziej odpowiedni będzie żel, który doskonale i szybko się wchłania nie pozostawiając tłustej powłoki. Dodatkową zaletą żelu jest podłoże zawierające specjalną substancję o właściwościach wysuszających. Na rynku dostępny jest również roztwór aplikowany na skórę owłosioną głowy, jak i owłosione partie skóry tułowia. 

 

Powyższe leki powinny być lekko wcierane w zmienioną chorobowo skórę dwa razy dziennie lub pozostawione do wyschnięcia. Jeżeli lekarz nie zaleci inaczej, leczenie należy kontynuować do 10 dni po ustąpieniu objawów choroby.

Jeśli chodzi o preparaty stosowane miejscowo na płytki paznokciowe, zalecane są lakiery do paznokci zawierające np. cyklopiroks. Przewagą tej substancji nad innymi jest dodatkowe działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Lakier należy używać zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na ulotce informacyjnej.

Pamiętajmy, że konieczne może się okazać leczenie doustne lub terapia łączona (doustna i miejscowa).

Jeżeli zaobserwujesz u siebie poniższe objawy:

 

powinieneś natychmiast udać się do lekarza.


W zmianach bardzo rozległych i przewlekłych konieczne jest określenie wrażliwości wyhodowanych grzybów na preparaty przeciwgrzybicze, natomiast w niewielkich zmianach skórnych wywołanych przez dermatofity można rozpocząć leczenie po rozpoznaniu na podstawie obrazu klinicznego. Kierując się wyborem leku ogólnego, lekarz bierze pod uwagę stan ogólny i wiek pacjenta, przyjmowane przez niego leki oraz rodzaj grzyba wywołującego zakażenie. Ze względu na liczne interakcje między lekami oraz przeciwwskazania i możliwość wystąpienia działań niepożądanych sposób dawkowania preparatów doustnych ustala lekarz.

Powiązane artykuły:

Żywienie w grzybicy >>
Wszystko o grzybicy >>
Kogo najczęściej dotyka grzybica >>

Bibliografia:

  1. Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H.: Dermatologia w praktyce. PZWL: Warszawa 2009.
  2. Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL: Warszawa, 2005.
  3. Szepietowski J.: Leczenie chorób skóry i chorób przenoszonych drogą płciową, PZWL: Warszawa 2002.
  4. Fungal Diseases: Ringworm Risk & Prevention [http://www.cdc.gov/fungal/diseases/ringworm/risk-prevention.html].
  5. Natural Treatment For Ringworm October 14, 2009 [https://ringwormtreament.wordpress.com].
  6. Goldenberg G., MD. Optimizing Treatment Approaches in Seborrheic Dermatitis. J Clin Aesthet Dermatol., 2013 Feb; 6(2): 44–49.
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam