Kogo najczęściej dotyka grzybica

Kogo najczęściej dotyka grzybica

Grzybica skóry może dotknąć każdego, ale niektóre osoby są szczególnie narażone na zakażenie. Taką grupą wysokiego ryzyka są dzieci. Jest to związane cechami budowy skóry, która jest delikatniejsza i nie ma grubej ochronnej warstwy rogowej. Szczególnie podatne na chorobę są też osoby starsze - ze względu na występowanie u nich chorób ogólnoustrojowych, które osłabiają organizm. Rozwojowi grzybicy sprzyja również wilgotne i ciepłe środowisko, dlatego mieszkańcy klimatu tropikalnego, podróżnicy, ale też osoby z nadmierną potliwością będą bardziej skłonne do zapadania na tego typu infekcje skóry. Problemem może być także występowanie mikrozranień, zadrapań czy otarć naskórka, które mogą stać się wrotami zakażenia. Ponadto istnieje grupa ludzi, która jest genetycznie predysponowana do nawracających infekcji grzybiczych, tak jak inni wykazują większą skłonność do alergii, przeziębienia czy wrzodów trawiennych.


Do czynników ryzyka rozwoju grzybicy skóry gładkiej zalicza się również niektóre choroby. Osłabienie odporności organizmu i mechanizmów obronnych oraz pogorszenie ogólnego stanu zdrowia w przebiegu chorób przewlekłych sprawiają, że organizm jest bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje i zakażenia. Wśród tych schorzeń wymienia się:

Nie należy zapominać, że długotrwałe stosowanie antybiotyków o szerokim zakresie działania przeciwbakteryjnego, sterydów, leków przyjmowanych po przeszczepach narządów oraz w trakcie leczenia chorób z grupy autoagresji, a także chemioterapia znacząco upośledzają system obronny organizmu. Wpływa to pośrednio na zwiększenie ryzyka zachorowania zarówno na grzybicę skóry, jak i grzybice układowe.

Ponadto istnieją grupy osób szczególnie narażonych na zakażenia grzybicze skóry. Wśród nich na pierwszym miejscu wymienia się sportowców uprawiających sporty kontaktowe, takie jak sporty walki, koszykówkę czy piłkę ręczną. Czynnikami usposabiającymi są warunki miejscowe w uszkodzonej i wilgotnej skórze oraz bezpośredni kontakt wśród zawodników sprzyjający przenoszeniu infekcji. Grzybica skóry gładkiej tułowia należy do zakażeń rozpowszechnionych wśród zawodników judo i zapaśników, zwana jest "grzybicą gladiatorów". Grzybica stóp w piśmiennictwie znana jest jako "stopa atlety", a grzybica pachwin jako "świąd atlety". Zwyczajowe określenia wskazują, jak często te schorzenia występują w danej grupie. Jednak nie tylko sportowcy są częściej narażeni na tego typu zakażenia. Żołnierze, policjanci, rolnicy czy górnicy, często wykonujący swoją pracę w wysokich temperaturach, w odzieży wykonanej ze sztucznych tworzyw i w zakrytych butach - również mogą stać się "ofiarami" infekcji grzybiczej.

 

Pirolam

 

Powiązane artykuły:

Wszystko o grzybicy >>
Żywienie w grzybicy >>
Leczenie grzybicy >>

Bibliografia:

  1. Jabłońska S., Majewski S.: Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową. PZWL: Warszawa, 2005.
  2. Braun-Falco i wsp.: Dermatologia, Wyd.Czelej: Lublin 2010.
  3. Lesher J. Jr, MD Chief, Professor, Department of Internal Medicine, Section of Dermatology, Medical College of Georgia Tinea corporis [http://emedicine.medscape.com/article/1091473-overview#a1].
  4. Ringworm [https://www.aad.org/public/diseases/contagious-skin-diseases/ringworm].
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam