Jak szybko rosną paznokcie? U rąk i nóg

Jak szybko rosną paznokcie? U rąk i nóg

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Jak szybko rosną paznokcie – to pytanie, na które odpowiedź wbrew pozorom jest dość złożona. W innym tempie bowiem rosną paznokcie u rąk, w innym u nóg. Istnieją także czynniki wpływające na prędkość ich wzrostu. Jakie?

Jak szybko rosną paznokcie u nóg?

Paznokcie u ludzi zmieniają się wraz z postępującym procesem ewolucji – są coraz cieńsze i słabsze. Niegdyś pełniły funkcje, które dziś przejęte zostały przez rozmaite narzędzia. Nie służą już do rozdzierania pokarmu, nie pomagają w polowaniu. Współcześnie pełnią jednak istotną funkcję estetyczną i w dużej mierze świadczą o dbałości o higienę oraz wygląd. Dla niektórych zadbane paznokcie są wręcz swego rodzaju wizytówką.

Minęła już co prawda moda na sztuczne, akrylowe paznokcie nienaturalnej długości, lecz nadal wygląd płytki jest ważny i wielu ludzi dba o jej estetykę. Ważne, by paznokcie były czyste, gładkie, lśniące i wyglądały zdrowo.

Kondycja paznokci świadczy nie tylko o stopniu zadbania człowieka, ale też mówi wiele o kondycji całego organizmu. Jednym z kryteriów wskazujących na to, czy paznokcie są zdrowe, jest tempo ich wzrastania. Ile rosną paznokcie w miesiąc, gdy są w dobrej formie? Inne jest tempo wzrostu paznokci przy kończynach górnych, inne przy dolnych.

Zatem jak długo rośnie paznokieć u nóg? Przybywa go średnio około 1-1,5 mm w ciągu miesiąca. Jego całkowita wymiana trwa zatem mniej więcej od 6 do 12 miesięcy, w zależności od wielkości całej płytki. Najdłużej trzeba czekać na wymianę płytki palucha, najkrócej zaś – palca piątego (czyli najmniejszego), którego paznokieć z reguły jest najmniejszy.

Ile mm rosną paznokcie na tydzień? Skoro na 1,5 mm paznokcia u nogi trzeba czekać cały miesiąc, w ciągu tygodnia rośnie on niecałe pół milimetra. Co ciekawe, tempo wzrostu paznokci u nóg, nie jest całkiem równomierne i zmienia się wraz z porami roku. Wolniej rosną one zimą, kiedy nosi się grubsze i zawsze zakryte obuwie. Dlaczego tak się dzieje?

 

Jak szybko rosną paznokcie u rąk?

Paznokcie u rąk rosną nawet o 30-50% szybciej niż te u nóg. Wzrastają około 0,1 mm w ciągu doby, co daje ok. 3 mm na miesiąc. Wymiana całej płytki paznokciowej kończyn górnych odbywa się mniej więcej w ciągu pół roku.

Jak długo rosną paznokcie poszczególnych palców dłoni? Najwolniejszy przyrost charakteryzuje płytkę kciuków, najszybszy zaś – palców środkowych. Paznokcie u rąk rosną bardziej równomiernie, niż te u nóg pozostające w ciągłym kontakcie z noszonym obuwiem. Mają stały dostęp powietrza, a ponadto – jako te zawsze widoczne – są po prostu lepiej pielęgnowane i częściej odżywiane.

Czynnikami osłabiającymi płytkę paznokciową, a tym samym – zwiększającymi jej podatność na ścieranie i uszkodzenia wpływające negatywnie na tempo wzrostu są:

  • częsty kontakt z detergentami i chemikaliami,
  • nieodpowiednia, uboga luz słabo zbilansowana dieta,
  • niewłaściwa pielęgnacja (np. zbyt częste poddawanie paznokci inwazyjnym, osłabiającym zabiegom),
  • grzybica,
  • stany zapalne.

O paznokcie dłoni warto dbać nie tylko ze względów estetycznych. Ich dobra kondycja pozwala też na pełnienie przez nie podstawowych funkcji:

  • ułatwienie chwytania,
  • ochrona opuszków palców,
  • zwiększenie precyzyjności palców.

 

paznokcie u rąk

Jak szybko rosną paznokcie pod hybrydą?

Jednym z czynników spowalniających wzrost płytki paznokciowej jest niewłaściwa pielęgnacja polegająca m.in. na zbyt częstym poddawaniu jej inwazyjnym zabiegom. Współcześnie jednym z najpopularniejszych zabiegów na paznokcie jest manicure hybrydowy. Zyskał sławę dzięki niespotykanej wcześniej trwałości i wysokim walorom estetycznym.

Paznokcie zdobione hybrydowo są bardzo błyszczące, gładkie i jednolicie pokryte intensywnym kolorem. Nic więc dziwnego, że tak wiele kobiet decyduje się na stosowanie tej techniki zdobienia. Jednak hybryda może niszczyć paznokcie, osłabiać je i pogarszać ich kondycję, co może również negatywnie wpływać na tempo ich wzrostu. Jak szybko rosną paznokcie pod hybrydą? Dopóki są w dobrej formie, rosną z normalną prędkością. Problem pojawia się, kiedy płytka staje się cienka, słaba i zaczyna się wykruszać.

Ponieważ lakiery hybrydowe są bardzo mocne, a ich warstwa jest dość gruba, paznokcie po hybrydzie często stają się przesuszone, a w konsekwencji – kruche i łamliwe. Wówczas szczególnie warto zadbać o ich szybki wzrost, by tym samym przyspieszyć regenerację. Nawet bardzo zniszczona płytka, odrastając, wzmacnia się i odzyskuje zdrowy wygląd.

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Kruche paznokcie rosną wolniej, ponieważ podatne są na mechaniczne uszkodzenia i szybsze ścieranie się, dlatego warto stosować codzienne metody pielęgnacyjne poprawiające ich kondycję. Jak dbać o płytkę paznokciową?

  • Zachować jej prawidłową higienę, utrzymując ją w czystości.
  • Używać do mycia dłoni delikatnych kosmetyków, niepowodujących przesuszenia (unikać tradycyjnych mydeł lub kosmetyków zawierających alkohol).
  • Unikać kontaktu dłoni z silnymi detergentami używanymi np. podczas sprzątania czy mycia naczyń, poprzez stosowanie gumowych rękawic ochronnych.
  • Unikać niszczących płytkę narzędzi, np. metalowego pilnika o dużej gradacji.
  • Unikać uszkodzeń mechanicznych, używając rękawic ochronnych przy pracach, które mogą zniszczyć paznokcie.

Aby płytka paznokciowa wyglądała zdrowa i była mocna, warto stosować preparaty odżywiające. Co na łamliwe paznokcie jest skuteczne? Można wcierać w płytkę naturalne olejki (np. oliwę czy olej arganowy). Zapobiegają one przesuszaniu najbardziej przyczyniającemu się do kruchości i łamliwości.

Skuteczne mogą okazać się również odżywki do paznokci dostępne w aptekach czy drogeriach, ale należy stosować je systematycznie, by zapewnić płytce ciągłe odżywienie dobroczynnymi substancjami.

Przykładem jest odżywka zawierająca ceramidy o właściwościach wzmacniających i regeneracyjnych. Zwiększa ona elastyczność paznokci, uodparniając je na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Chroni je także przed złamaniami i rozdwajaniem.

sposoby na łamliwe paznokcie

 

Powiązane artykuły:

Ceramidy - czym są i jak stosować? W kremach i odżywkach >>
Budowa paznokcia (anatomia) – funkcje. Jaka prawidłowa? >>
Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby >>

Bibliografia:

  1. A. Surma, P. Nockowski, Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, w: Kosmetologia Estetyczna, 1/2016/vol.5
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-2.pdf  [13.04.2021]
  2. J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, w: Kosmetologia estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8
    http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-5.pdf  [13.04.2021]
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam