Grzybica paznokci u rąk - jak wygląda. Domowe sposoby

Grzybica paznokci u rąk - jak wygląda. Domowe sposoby

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Grzybica paznokci u rąk nie jest tak powszechna jak u nóg, ale prowadzi do tożsamych objawów, a nieleczona, do nieestetycznych konsekwencji. Sprawdź, jak wygląda grzybicza infekcja płytki paznokci dłoni i co zrobić, gdy zauważysz charakterystyczne symptomy.

Jak wygląda grzybica paznokci u rąk?

Chociaż najczęściej kojarzy się z zajęciem płytki paznokci u nóg, to wcale nie jest czymś niezwykłym w przypadku dłoni. Grzybica paznokci (onychomikoza), bo o niej mowa, faktycznie częściej atakuje stopy, co nie oznacza, że oszczędza górne kończyny. Co więcej, należy do jednej z najczęściej rozpoznawanych chorób paznokci rąk.

Grzybica paznokci u rąk jest chorobą infekcyjną, którą wywołują przeważnie grzyby dermatofitowe Trichophyton rubrum i Trichophyton mentagrophytes var granulosum. Zdarza się również, że do zakażenia przyczyniają się drożdżaki lub pleśnie. Atakują one zarówno płytkę paznokcia u mężczyzn, jak i u kobiet. Zdecydowanie rzadziej schorzenie dotyka dzieci.

Grzybica paznokci dłoni może rozwinąć się po bezpośrednim kontakcie z patogenem bytującym w środowisku zewnętrznym, jak i być skutkiem uprzedniej infekcji grzybiczej, np. stóp, czy grzybicy u rąk. Nie u każdej osoby zetknięcie z chorobotwórczym drobnoustrojem wywoła objawy zakażenia, ale warto pamiętać, że pojawieniu się grzybiczych zmian sprzyja:

 

Jak można rozpoznać początek grzybicy paznokci u rąk? Przede wszystkim dzięki dość specyficznym zmianom w wyglądzie płytki paznokcia w postaci:

 

Widocznym objawem onychomikozy dłoni towarzyszy najczęściej:

 

Niezdiagnozowana i nieleczona grzybica na paznokciach u rąk może prowadzić do zupełnego odklejenia się płytki paznokcia od łożyska i całkowitej destrukcji paznokcia.

Grzybica paznokci u rąk po hybrydzie

Hybryda na paznokciach należy dziś do jednego z najchętniej wybieranych zabiegów koloryzujących i upiększających płytkę paznokcia. Swoją popularność zawdzięcza nie tylko różnorodnym możliwościom stylizacyjnym, ale przede wszystkim trwałości, którą gwarantuje dzięki połączeniu specjalnych lakierów i światłoutwardzalnych preparatów.

Niestety bezustanne stosowanie hybrydowego manicure, czy pedicure wiąże się niejednokrotnie z osłabieniem płytki paznokcia. Po zdjęciu wszystkich warstw hybrydy paznokcie mogą być wysuszone, zmatowione, kruche, ścieńczone czy przebarwione.

Czy to efekt działania różnorodnych środków, czy grzybica paznokci rąk po hybrydach? Z jednej strony niezdrowe zabarwienie płytki paznokcia, brak przejrzystości, czy łamliwość mogą być związane ze zbyt częstym ponawianiem hybrydowego zabiegu lub z jego nieprawidłowym wykonywaniem. Z drugiej, istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia grzybiczej infekcji.

Jednak grzybica paznokci rąk po hybrydzie nie jest związana z samym procesem nakładania, czy zdejmowania lakieru, a najczęściej z nieprzestrzeganiem zasad właściwej higieny i dezynfekcji. Dlatego też, jeśli zdecydujemy się na wykonywanie jakiegokolwiek manicure, czy pedicure w salonie kosmetycznym, warto wcześniej sprawdzić, jak konkretna placówka dba o wszelkie zasady czystości i sterylności.

Warto również pamiętać o tym, aby robić przerwy pomiędzy mniej lub bardziej inwazyjnymi zabiegami w obrębie paznokci i zadbać w tym czasie o odpowiednią pielęgnację oraz regenerację płytki paznokcia.

grzybica paznokci u rąk po hybrydzie

Leki na grzybicę paznokci u rąk

Chociaż grzybica paznokci manifestuje swoją obecność poprzez widoczne gołym okiem, dość charakterystyczne objawy, to szczegółowej diagnostyki schorzenia powinien dokonać specjalista. Zanim więc sięgniemy po jakiekolwiek leki na grzybicę paznokci u rąk w pierwszej kolejności należy skierować swoje kroki do gabinetu lekarskiego. Lekarz wykona i zleci odpowiednie badania różnicujące infekcję grzybiczą od innych dolegliwości.

Właściwe rozpoznanie choroby pozwoli również odpowiedzieć na pytanie, jak leczyć grzybicę paznokci u rąk? Zastosowanie odpowiednich środków związane jest bowiem nie tylko z potwierdzeniem grzybiczego zakażenia, ale z wyodrębnieniem konkretnego gatunku patogenu, czy określeniem stopnia oraz rozległości zmian.

Dzięki temu lekarz może zalecić wdrożenie konkretnej terapii opartej na lekach przeciwgrzybiczych do stosowania miejscowego lub ogólnego bądź skojarzonej, łączącej obie formy kuracji. Preparat na grzybicę paznokci u rąk występuje zarówno w postaci doustnych tabletek, jak i kremów, maści, czy specjalnych lakierów do paznokci.

Do popularnych i wygodnych w użyciu środków zalicza się m.in. lakier na grzybicę paznokci u rąk. Ten typ leczniczego preparatu zawiera w swoim składzie substancję czynną, która aktywnie zwalcza chorobotwórcze grzyby wywołujące zakażenie w obrębie płytki paznokcia. W wielu przypadkach jest to cyklopiroks, czyli związek o szerokim spektrum przeciwgrzybiczego działania.

Lakier przeciwgrzybiczy stosuje się bezpośrednio na odpowiednio oczyszczoną i przygotowaną pod aplikację płytkę paznokcia. Przeznaczony jest głównie do leczenia łagodnych lub umiarkowanych postaci grzybicy paznokci lub w leczeniu skojarzonym z preparatami doustnymi.

Bardziej intensywne zmiany mogą wymagać dodatkowej terapii ogólnej. W przypadku zakażeń opornych na leczenie zastosowanie znajdują chirurgiczne metody usuwania paznokci zajętych przez infekcję.

 

Powiązane artyluły:

6 zasad zapobiegania grzybicy paznokci >>
Badanie mykologiczne – czym jest? Rodzaje >>
Żółte paznokcie - u rąk i nóg. Co oznaczają i jak zapobiegać? >>

Bibliografia:

  1. Jacek Szepietowski, Anna Franczuk: Grzybica paznokci, Borgis - Nowa Medycyna 1/2001, [dostęp online: 26.04.2021].
  2. Romuald Maleszka, Zygmunt Adamski, Jacek Szepietowski, Eugeniusz Baran: Leczenie powierzchownych zakażeń grzybiczych – rekomendacje ekspertów Sekcji Mikologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przegląd Dermatologiczny, 2015, 102, 305–315, [dostęp online: 26.04.2021].
  3. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski: Choroby skóry i choroby przenoszone droga płciową, wyd. 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010, ISBN: 978-83-200-4707-3.
  4. Zygmunt Adamski, Andrzej Kaszuba: Dermatologia dla kosmetologów, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2019, ISBN: 978-83-66310-14-8.
  5. Nail fungus: Overview, Created: January 14, 2015; Last Update: June 14, 2018, [dostęp online: 26.04.2021].
  6. Boni E. Elewski, Lauren C. Hughey, Margaret E. Parsons: Diagnostyka różnicowa chorób skóry, red. wyd. pol. Andrzej Kaszuba, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, wyd.1, ISBN: 978-83-60290-03-3.
  7. Aleksandra Wiktoria Surma, Piotr Nockowski: Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1/2016 /vol. 5, [dostęp online: 27.04.2021].
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam