Grzybica paznokci u nóg - jak pozbyć się? Leczenie drożdżycy stóp

Grzybica paznokci u nóg - jak pozbyć się? Leczenie drożdżycy stóp

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Grzybica paznokci u nóg jest przewlekłym, nawrotowym schorzeniem zakaźnym, którego leczenie wymaga cierpliwej, długotrwałej farmakoterapii. Zobacz, jak pozbyć się grzybicy paznokci u stóp. Przeczytaj, co zrobić, aby uniknąć zakażenia.

Grzybica paznokci u nóg

Według publikacji „Grzybica paznokci” Jacka Szepietowskiego, Anny Franczuk Grzybica paznokci u nóg stanowi przyczynę około 50 proc. wszystkich zniekształceń i zaburzeń wzrostu płytki. Wedle różnych szacunków dolegliwość ta dotyka od 2 do nawet 10 proc. populacji świata. Jak wskazują wspomniani wcześniej autorzy grzybica wywoływana jest przez trzy rodzaje grzybów, jakimi są:

Jak wygląda grzybica paznokci u nóg? Obraz kliniczny onychomikozy jest niejednorodny, dlatego wyróżnia się aż 5 jej odmian:

 

Jak pozbyć się grzybicy paznokci u nóg?

Dane epidemiologiczne odnośnie częstości występowania grzybicy paznokci u stóp są mało precyzyjne z uwagi na fakt, że wielu chorych nigdy nie zgłasza się ze swoim problem do lekarza. Tymczasem dolegliwość ta, ze względu na skłonność do nawracania i trudność leczenia, wymaga długotrwałej terapii.

Jak leczyć grzybicę paznokci u stóp? O tym zdecydować powinien specjalista, kierując się oceną zmian chorobowych, a także różnicując występujące objawy z symptomami innych schorzeń prowadzących do uszkodzeń i zniekształceń płytki. W zdecydowanej większości przypadków podstawą leczenia jest farmakoterapia z zastosowaniem miejscowych środków przeciwgrzybiczych, które uszkadzają struktury komórkowe dermatofitów, drożdżaków i pleśni. Pamiętaj, by lek na grzybicę paznokci u nóg aplikować po odpowiednim przygotowaniu i z zachowaniem daleko idących środków ostrożności. Przed nałożeniem preparatu należy zatem:

  • umyć nogę ciepłą wodą z mydłem, a następnie dokładnie osuszyć;
  • delikatnie spiłować zewnętrzną powierzchnię płytki paznokciowej z użyciem jednorazowego pilnika;
  • zdezynfekować paznokieć preparatem na bazie alkoholu.

Dopiero na tak przygotowaną płytkę nakłada się lek przeciwgrzybiczy. Po zabiegu należy dokładnie umyć ręce, a zużyty pilnik - szczelnie zapakować i wyrzucić.

sposoby na grzybicę paznokci u stóp

Domowe sposoby na grzybice paznokci u nóg

Domowe sposoby na grzybicę paznokci nóg stanowić mogą uzupełnienie dla terapii z zastosowaniem leków przeciwgrzybiczych, ale nigdy jej podstawę. Ich skuteczność uzależniona jest od stopnia zaawansowania choroby. Grzybica paznokci nóg szczególnie szybko rozwija się w wysokiej temperaturze i w dużej wilgotności. Należy zatem:

 

Uwaga: na grzybicę paznokci u nóg nie działają takie domowe sposoby, jak szorowanie szczotką, odmaczanie czy stosowanie szarego mydła. Co więcej, nieumiejętne mycie stóp może doprowadzić do eskalacji problemu, a więc zainfekowania sąsiednich płytek lub przeniesienia zakażenia na skórę.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci nóg należy do tych chorób, którym zdecydowanie lepiej i łatwiej jest zapobiegać, niż je leczyć. Kluczowe znaczenie zatem ma profilaktyka. Schorzenie to ma charakter zakaźny – wywołujące je dermatofity oraz inne grzyby przenoszone są od innych ludzi lub od zwierząt, bezpośrednio lub pośrednio. Co zatem zrobić, aby uniknąć zarażenia?

  • Nigdy nie chodź boso w miejscach publicznych, w szczególności na basenie, w saunie, łaźni, toalecie, po prysznicem w hotelu itp. Używaj klapek, a po wyjściu z kąpieli stań na świeżym ręczniku.
  • Nie korzystaj z ręczników stosowanych do wycierania ciała przez inne osoby, zwłaszcza obce.
  • Mokry ręcznik zawsze odwieszaj do wyschnięcia na kaloryferze lub na świeżym powietrzu, nie pozwalaj by długo pozostawał wilgotny.
  • Unikaj fizycznego kontaktu z osobami obcymi, zwłaszcza jeśli zauważysz u nich objawy grzybicy paznokci u nóg lub rąk, a także skóry gładkiej i owłosionej.
  • Na co dzień nie przegrzewaj stóp, używając nieodpowiednich skarpet i butów.

Ze stosowaniem się do powyższych rad nie czekaj na początki grzybicy paznokci u nóg. Pamiętaj też, że w przypadku zachorowania dolegliwość należy cierpliwie leczyć aż do całkowitego ustąpienia zmian chorobowych. Dążyć też należy do maksymalnego ograniczenia ryzyka nawrotu choroby, a także zakażenia innych osób.

grzybica stóp i paznokci

 

Powiązane artykuły:

Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby >>
Grzybica stóp >>
Grzybica stóp - jak ją rozpoznać i leczyć? >>

Bibliografia:

  1. Jacek Szepietowski, Anna Franczuk, Grzybica paznokci, Nowa Medycyna 1/2001
  2. Alicja Malinowska, Roman Nowicki, Grzybica paznokci – terapia musi być konsekwentna, Dermatologia po Dyplomie 2014 06
GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam