Grzybica rąk

Grzybica rąk

Grzybica rąk to przewlekła infekcja wywołana przez mikroskopijnej wielkości organizmy, te same, które są odpowiedzialne za grzybicę stóp, pachwin i paznokci. Należą do nich grzyby z rodzaju Trichophyton, Microsporum oraz Epidermophyton.

Przyczyny grzybicy rąk

Jedną z najczęstszych przyczyn grzybicy dłoni jest występująca u tej samej osoby grzybica stóp. W takim wypadku dochodzi do przeniesienia infekcji na ręce, stąd wspólna nazwa schorzenia – „zespół dwóch stóp i jednej ręki”. Grzybicą dłoni można się również zarazić przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub przez używanie przedmiotów, z których wcześniej taka osoba korzystała, np. ręczniki czy pilniki do paznokci. Ponadto, jak w przypadku grzybicy skóry gładkiej, inną przyczyną tej dolegliwości może być kontakt ze zwierzętami cierpiącymi na to schorzenie. Na infekcję jesteśmy również narażeni w miejscach wilgotnych i ciepłych, takich jak sauna lub basen.

Warunki sprzyjające zachorowaniu na grzybicę rąk mają osoby, których dłonie narażone są na stały kontakt z wilgocią i drobnoustrojami (ogrodnicy, sprzątaczki). Nie zapominajmy, że niektóre osoby będą zawsze bardziej podatne na zakażenia grzybicze. Zaliczamy do nich osoby chore na cukrzycę, po długotrwałej terapii antybiotykami lub cierpiące na inne choroby osłabiające odporność organizmu.

Objawy infekcji grzybiczej rąk

Infekcja grzybicza zajmująca grzbiety rąk wygląda jak grzybicze ogniska chorobowe w obrębie skóry gładkiej innych części ciała. Do typowych objawów zaliczamy zaczerwienioną skórę, często ze złuszczaniem naskórka na brzegach zmian. Charakterystyczny jest także świąd i pieczenie skóry w chorym miejscu. Grzybica zlokalizowana na części dłoniowej rąk przypomina rozległą infekcję z nadmiernie zgrubionym i zrogowaciałym naskórkiem, wybitną suchością skóry, w obrębie której łatwo dochodzi do pęknięć. Bywa mylnie rozpoznawana jako wyprysk, a przez samych pacjentów uważana jedynie za objaw wysuszenia skóry, związany z wykonywaną pracą fizyczną. Grzybicy rąk często towarzyszy infekcja grzybicza paznokci. Obserwujemy wówczas żółtawe lub brunatne przebarwienia na paznokciach, a sama płytka paznokciowa staje się łamliwa i pojawiają się na jej powierzchni bruzdy.

Leczenie i zapobieganie grzybicy rąk

Aby ustrzec się przed zachorowaniem na grzybicę rąk, należy przede wszystkim unikać dzielenia się z innymi przedmiotami codziennego użytku, takimi jak ręczniki, sprzęty sportowe, zestawy do manicure. Po każdorazowym myciu rąk konieczne jest osuszenie skóry suchym i czystym ręcznikiem. Osoby podatne na zarażenie powinny minimalizować ryzyko zakażenia przez unikanie częstego odwiedzania publicznych miejsc, takich jak sauny, siłownie czy przebieralnie na basenach. Zwierzęta domowe, u których podejrzewamy infekcję grzybiczą, powinny zostać zaprowadzone do weterynarza i leczone według jego zaleceń. Jeśli już dopadła nas grzybica rąk pamiętajmy, że odpowiednia higiena oraz noszenie specjalnych rękawic ochronnych do sprzątania oraz zmywania naczyń pomoże nam zapobiec nawrotom choroby.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na grzybicę dłoni. Musimy zdać sobie sprawę, że kluczowymi elementami w powodzeniu terapii są systematyczność oraz prawidłowa aplikacja. Niestosowanie odpowiedniej dawki oraz nieprzestrzeganie higieny w trakcie leczenia mogą doprowadzić do rozwoju i rozprzestrzenienia zmian skórnych na inne części ciała. Leczenie preparatami miejscowymi trwa zazwyczaj około 4 tygodni, ale już po kilku dniach będziemy mogli zobaczyć efekty. Współistnienie grzybicy paznokci wymaga zazwyczaj jednoczesnego stosowania doustnych leków przeciwgrzybiczych dostępnych na receptę. Dlatego w takim wypadku powinniśmy skorzystać z porady specjalisty.

 

 

Powiązane artykuły:

Grzybica paznokci u rąk - jak wygląda. Domowe sposoby >>
Badanie mykologiczne – czym jest? Rodzaje >>
Leczenie grzybicy >>

Bibliografia:

  1. Kaszuba A. (red.): Dermatologia - diagnostyka różnicowa, Urban & Partner: Wrocław 2009. ISBN 978-83-7609-039-9
  2. Elewski B.: Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press: Bielsko-Biała 2000. ISBN 83-86019-86-1
  3. [http://www.healthhype.com/tinea-manuum-hand-fungus-causes-symptoms-pictures-treatment.html]. (dostęp z dn. 18.02.2017)
  4. [http://www.dermnetnz.org/topics/tinea-manuum/]. (dostęp z dn. 18.02.2017)

 

GRZYBICA SKÓRY

PIROLAM®

Ciclopirox olaminum

Pirolam z wygodną pompką rozpyla odpowiednią dawkę leku na skórę zaatakowaną przez grzybicę. Dzięki temu:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup>
LEK OTC*

Poznaj produkty Pirolam