Rozdwajające paznokcie - przyczyny. Dlaczego się rozwarstwiają?

Rozdwajające paznokcie - przyczyny. Dlaczego się rozwarstwiają?

Przedstawione poniżej treści nie mają charakteru promocyjnego. Ich wyłącznym celem jest edukacja i podniesienie poziomu wiedzy odbiorcy na temat zdrowia. Należy jednak pamiętać, że żadna z informacji nie może zastąpić porady lekarskiej lub konsultacji z farmaceutą.

Rozdwajające paznokcie są nie tylko nieestetyczne, ale również sugerują, że może brakować w organizmie niezbędnych witamin i minerałów. Dodatkowo przyczyną rozwarstwiających paznokci może być nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak. Co jeszcze wpływa na stan paznokci?

Przyczyny rozdwajania paznokci

Rozdwajające paznokcie stanowią o mało estetycznym wyglądzie dłoni, sugerując m.in. niewystarczającą dbałość o ich stan. Kiedy na płytkę paznokcia oddziałują niekorzystne czynniki, wśród których można wymienić m.in. mroźne, czy suche powietrze, klimatyzację, moczenie dłoni w silnych detergentach (np. podczas zmywania naczyń, czy ręcznego prania, itp.) oraz mechaniczne uszkodzenia, wówczas powłoka paznokcia może stać się bardziej podatna na uszkodzenia, łamliwa, słaba i ulegać rozwarstwianiu.

Rozdwajanie paznokci może także wynikać z niewłaściwej pielęgnacji dłoni i paznokci oraz nieodpowiedniej diety, ubogiej w witaminy (zwłaszcza z grupy B, a także A, C i E) oraz minerały (głównie wapń, cynk, magnez, krzem).

Dlaczego paznokcie się rozdwajają? Poza wymienionymi wcześniej przyczynami za rozwarstwianie paznokci mogą odpowiadać źle dobrane kosmetyki. Jednym z nich jest np. zmywacz do paznokci z acetonem. Ponadto dłuższe używanie lakierów, a także odżywek do paznokci bez ceramidów może doprowadzić do kruchości płytki paznokciowej.

Paznokcie mogą być osłabione też przez inne czynniki, do których zaliczają się m.in. wiek, predyspozycje genetyczne, nadmierny stres oraz zaburzenia emocjonalne.

Dlaczego rozdwajają się paznokcie u rąk?

Rozdwajające się paznokcie mają nierzadko związek z pielęgnacją nie tylko w odniesieniu do samej płytki paznokcia, ale także do całych dłoni. Używanie nieodpowiednich narzędzi do piłowania, np. metalowych pilników, zamiast papierowych lub szklanych, może przyczynić się do wystąpienia problemów z jednorodnością płytki paznokcia. Ponadto warto zwrócić uwagę na sposób piłowania. Jeśli nie chcemy doprowadzić do rozwarstwienia paznokcia, należy piłować paznokieć w jedną stronę.

Poza wymienionymi już powodami jeszcze od czego rozdwajają się paznokcie? Panie często obserwują rozdwajanie paznokci po hybrydzie, bądź po manicure żelowym. W takiej sytuacji warto zrobić sobie przerwę od nakładania hybrydy lub żelu i zadbać o odpowiednie nawilżenie płytki paznokcia oraz skóry wokół paznokcia.

W tym celu dobrym rozwiązaniem wspomagającym regenerację, uszczelnienie i wzmocnienie płytki paznokcia jest stosowanie odżywki lub innego specjalistycznego kosmetyku z ceramidami.

Powrót do właściwej kondycji paznokci nastąpi szybciej, jeśli pożegnamy szkodliwe nawyki, takie jak np. obgryzanie paznokci, skubanie skórek, czy zbyt mocne ich wycinanie.
Chcąc mieć silne, zdrowe paznokcie należy pamiętać o konieczności stosowania rękawiczek ochronnych m.in. do sprzątania, zmywania, a także prania ręcznego. Natomiast wychodząc na dwór w mroźne, czy nawet chłodne dni powinno się zakładać rękawiczki osłaniające przed zimnem.

Suche powietrze, które zwykle panuje w pomieszczeniach zimą, również destrukcyjnie wpływa na płytkę paznokcia, stąd potrzeba systematycznego nawilżania paznokci i skóry wokół nich.

rozdwajające się paznokcie u rąk

Rozdwajające się paznokcie - brak witaminy

Rozdwajanie się paznokci może być także niewątpliwie związane z brakiem niektórych witamin i minerałów. Do grupy składników odżywczych mających wpływ na zdrowe i pięknie wyglądające paznokcie należą przede wszystkim witamina C, A, E oraz witaminy z grupy B, a ponadto krzem, wapń, cynk i magnez.

Witaminy na rozdwajające się paznokcie można m.in. aplikować wewnętrznie stosując preparaty, o które można spytać np. farmaceutę. Jednak warto pochylić się nad własną dietą i wyeliminować z niej niepożądane składniki, takie jak np. ostre przyprawy, niezdrowe przekąski (typu chipsy, słone paluszki, batoniki, itp.) oraz tłuste, szybkie dania, typu fast food.

W zamian na rozdwajające się końcówki paznokci lepiej wybierać m.in. następujące produkty:

Jeśli trudno jest samodzielnie komponować codzienne menu, warto skorzystać z pomocy gabinetu dietetycznego, czy specjalisty żywieniowego.

Trzeba także pamiętać o regularnej podaży wody, ok 1,5-do 2 litrów w ciągu dnia, ponieważ odwodnienie również wymienia się jako jeden z powodów rozwarstwiania się płytki paznokciowej.

Rozdwajanie paznokci u nóg

Paznokcie rozdwajające się u nóg stanowią dużo mniejszy odsetek problemów z kondycją oraz wyglądem paznokci w porównaniu do częstotliwości zgłaszania kłopotów z rozwarstwianiem się płytki paznokciowej u rąk.

Za rozdwojone paznokcie u nóg zwykle odpowiada niewłaściwa pielęgnacja albo nieodpowiednie obuwie. Częste stosowanie zbyt inwazyjnych lakierów do paznokci, mocnych zmywaczy z acetonem, czy zbyt długie noszenie pedicure hybrydowego może powodować rozdwajanie płytki paznokcia.

Podobnie jak w przypadku rozwarstwiania paznokci u rąk ważne jest umiejętne opiłowanie paznokcia (czyli nie za długo, w tym samym kierunku) i stosowanie papierowych lub szklanych pilników.

Co jeszcze wpływa na rozdwajanie paznokci? Przyczyny tego problemu mogą tkwić w zbyt ciasnym, zakrytym obuwiu noszonym na co dzień. U pań lubiących zakładać buty na wysokim obcasie również może dochodzić do rozwarstwiania końcówek paznokci w wyniku nacisku płytki paznokcia na twarde czubki czółenek.

Także w przypadku paznokci u stóp wpływ na ich dobrą kondycję ma urozmaicony i wypełniony zdrowymi produktami jadłospis.

rozdwajające się paznokcie u stóp

 

Powiązane artykuły: 

Łamliwe paznokcie - co na kruche? Domowe sposoby >>
Pielęgnacja paznokci - u rąk i nóg. Sposoby >>
Zdrowe i mocne paznokcie >>

Bibliografia:

  1. Grzelakowska-Kostoglu Ewa, Tajniki paznokci, Wydawnictwo Altenberg, 2017, ISBN 9788394871208.
  2. Jakimowicz-Klein Barbara, Zdrowe diety odbudowujące dla skóry, paznokci, włosów, Wydawnictwo Astrum, 2014, ISBN 15328977.
PIELĘGNACJA PAZNOKCI

PIROLAM® ODŻYWKA DO PAZNOKCI

z ceramidami

Odżywka z kompleksem ceramidów:

WIĘCEJ
PIROLAM<sup>®</sup> ODŻYWKA DO PAZNOKCI
Kosmetyk

Poznaj produkty Pirolam